Özerk Yönetim: Türk devleti ve Şam hükümeti birlikte Minbic’te özgür yaşamı ortadan kaldırmayı hedefliyor

Rojava Özerk Yönetimi son günlerde Minbic’te düzenlenen gösterilerin dış bağlantılı olduğunu açıkladı.

Rojava Özerk Yönetimi son günlerde Minbic’te düzenlenen gösterilerle ilgili açıklama yaptı.

Özerk Yönetim, ellerindeki belgelere göre gösterileri düzenleyenlerin dış bağlantılı olduğunu bildirerek, Minbic halkına “birlik” çağrısında bulundu.

Açıklamada, bazı dış güçlerin gösterileri kışkırttığına dair belgeler bulunduğu kaydedildi.

Minbic’te zorunlu askerliğe karşı oldukları gerekçesiyle bazı gruplar önceki gün gösteriler düzenlemişti.

Bu gösterilerle ilgili Özerk Yönetim’den yapılan açıklamada göstericilerin Suriye hükümeti, Türkiye’ye bağlı silahlı gruplar ile IŞİD tarafından desteklendiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“15 Ağustos 2016 tarihinde Minbic DSG ve halk tarafından çetelerden kurtarılarak temizlendi. Ancak bazı kişi ve kesimler Menbiç’te terörü tekrar hakim kılmak istiyorlar. Minbic’te sağlanan istikrarı fitne çıkarmak suretiyle bozmaya çalışıyorlar. Oysa biliyoruz ki, DSG büyük bedeller ödeyerek Minbic’te güven ve huzur inşa etti.

Türk devleti ve Şam hükümeti birlikte Minbic’te özgür yaşamı ortadan kaldırmayı hedefliyorlar.

’Herkesin provokasyonlar karşısında dikkatli olmasını umuyoruz’

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak barışçıl protestoları bir hak olarak görüp kabul ediyoruz. Türk devleti ve çeteleri, Şam Hükümeti ile DAİŞ’in gizli hücreleri Minbic halkının protesto eylemlerine sızarak kendi çıkarları için fırsat kolluyor.

Aynı zamanda Menbiç halkımızın sağduyulu yaklaşımına güveniyoruz. Minbic’in güvenliğini bozmayı hedefleyen yaklaşımlar içerisinde yer alanların Mınbicliler tarafından engelleneceğine olan inancımız tamdır. Herkesin bu provokasyonlar karşısında dikkatli olmasını umut ediyoruz. Fitne ve parçalanmayı hedefleyen bu oyunların birlik ve bütünlüğümüzü bozmasına izin vermemeliyiz. Minbic’in savunulması için canını feda eden kahramanlar Feysel Ebû Leyla ve Ednan Ebû Emced’e layık olabilmek için bu oyunları boşa çıkarmalıyız. Özerk Yönetim olarak halkımıza verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Onurlu ve huzurlu bir yaşam için mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Minbic Askeri Konseyi Sözcüsü: Sandık kurdurmadık, bunun intikamı alınıyor

Rûdaw TV’nin Rojava bültenine dün katılan Minbic Askeri Konseyi Sözcüsü Şervan Derviş, Suriye’de geçen hafta düzenlenen devlet başkanlığı seçimleri için Minbic ve çevresinde sandıkların kurulmasına izin vermediklerini, söz konusu gösterilerin bunun intikamı şeklinde tezahür ettiğini düşündüğünü söyledi.

Şervan Derviş, “Bazı kişiler halkın taleplerini farklı bir yöne çekmeye çalıştı. Gösterileri başka bir gücün ya da tarafın hizmetine sokmak istediler. Herkes biliyor ki gösterileri düzenleyenler Suriye rejiminin taraftarları. Ben bu gösterileri bu dönemde şuna bağlıyorum: Suriye’deki son seçimler… Özerk Yönetim hem de Demokratik Suriye Meclisi buralarda sandık kurulmasını kabul etmemişti, ben bunu intikam almaya dönük bir mesaj olarak okuyorum” dedi.

Minbic Askeri Konseyi de son günlerde yaşanan gösterilerle ilgili bölgenin ileri gelen şahsiyetleriyle bir  toplantı düzenledi. Yapılan durum değerlendirmesinin ardından yeni kararlar alındı.

Zorunlu askerlik kararı bir süreliğine ertelendi

Toplantı sonrasında yapılan açıklamaya göre güvenliğin yeniden inşası için zorunlu askerlik kararı bir süreliğine ertelendi.

Yine gösteriler sırasında Minbic ve civarında gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılacağı duyuruldu

Ayrıca bir araştırma-inceleme komisyonunun kurulacağı ve bu komisyonun gösterileri provoke edenlerin ortaya çıkarılması amacıyla çalışacağı bildirildi.

Minbic 2016’da, ABD’nin desteği ile düzenlenen operasyonun ardından Demokratik Suriye Güçleri’nin kontrolüne geçmişti.

/rudaw/

İlginizi çekebilir