Osmanlı Padişahları Gazeteci Candemir’den Zarar Görmüş

Gazeteci  Oktay Candemir hakkında Diriliş Ertuğrul dizisine yönelik paylaşımı nedeniyle açılan  soruşturmada Savcılığın verdiği takipsizlik kararında davacı ve şikayetçi ibaresi yerine ‘Suçtan Zarar Görenler’ ibaresi konuldu.

3 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Bayılış Yavuz, Yatış Kanuni, Kalkış 4. Murat, Sızlayış Abdülhamit ve Kaçış Vahdettin” ifadelerini kullandığı için hakkında ‘Padişahların aziz hatırasına hakaret suçlarından” 7 Eylül 2020 tarihinde gözaltına alınan ve ardından çıkarıldığı mahkemede Adil kontrol şartıyla serbest bırakılan Oktay Candemir hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı suçun unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek takipsizlik kararı verdi.

Takipsizlik kararı verilen Gazeteci Oktay Candemir, evine yapılan baskın sırasında el konulan bilgisayarının iadesini istedi ancak bu talebi ‘Yeterli süre dolmadığı’ gerekçesiyle reddedildi.

Candemir, bilgisayarını almak için Cumhuriyet Savcılığından aldığı takipsizlik kararında yer alan ifadeler  dikkat çekti.

Candemir:  Yüzyıllar Önce Ölmüş İnsanlara Nasıl Bir Zarar Vermişim Bilmiyorum

Kararı değerlendiren Candemir,  takipsizlik kararı verildiğlini ancak olmayan bir suç nedeniyle evinin basıldığını ve bir gece gözaltında kaldığını hatırlattı.

Mahkeme tarafından adli kontrol kararıyla serbest bırakıldığını ve karakola giderek 20 gün imza atmasının ardından adli kontrolün kaldırıldığını belirten Candemir,  “Savcılık kararında davacı veya şikayetçi ibareleri yer almazken bunun yerine “ Suçtan Zarar Gören”  yazılarak karşısına ise Osmanlı Padişahları yazmış. Resmi kaynaklarda Ertuğrul,  Padişah olarak değil, bey ya da Gazi olarak belirtiliyor. Osmanlı Devletinin ilk padişahı ise (1299) Osman Bey olarak biliniyor. Ayrıca dosyada davacı ve şikayetçi bulamadıkları için suçtan zarar görenler: Osmanlı padişahları yazılmış. Benim Osmanlı Padişahlarına zarar verdiğim iddia edilmiş ama nasıl bir zarar vermişim bilmiyorum. Yüzyıllar önce hayatlarını kaybetmiş insanlara zarar verdiğim iddiası başından beri trajikomik ve hukukun içinde bulunduğu durumu ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

 

İlginizi çekebilir