Osman Kavala: Bir gün serbest kalacağıma inanıyorum

Yıllar süren Gezi Parkı davasında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ‘derhal tahliye edilmesi’ kararına rağmen ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan Kavala, AFP’nin sorularını yanıtladı.

Benzer haberler

İran İsveçli AB çalışanını “İsrail için casusluk…

Davutoğlu: İlk genel seçimde cumhurbaşkanı adayı olacağım

‘Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan Osman Kavala, bir gün serbest bırakılacağına inandığını söyledi.

Avukatları aracılığıyla AFP haber ajansının sorularını yanıtlayan iş insanı Kavala, mahkumiyet günlerinin nasıl geçtiğini anlattı.

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Osman Kavala, “Bir gün tahliye olacağımdan hiç şüphem yok, zira yasalar kapsamında suç sayılan hiçbir eylemim olmadı” ifadelerini kullandı.

“Bilmediğim şey ise (tahliyenin) ne zaman olacağı” diyen Kavala, akıl sağlığını korumak için bunları düşünmediğini de belirtti. Avluya çıktığında yürüyüş yapıp kuşlara yem bıraktığını aktaran Kavala, vaktini kitap okuyup yazı yazarak ve televizyon izleyerek geçirdiğini söyledi.

Yıllar süren yargı süreci uluslararası arenada da yankı bulmuş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AHİM) derhal serbest bırakılması yönündeki hükmüne rağmen Gezi Parkı davasında yargılana Kavala geçen yıl ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Uluslararası tepki ve çağrılara rağmen Yargıtay, eylül ayında Kavala’nın cezasını onadı.

İlginizi çekebilir