Ölüm orucundaki iki tutuklu için ailelerden çağrı

Ölüm orucunu sürdüren Sibel Balaç 46 kiloya düşerken, Gökhan Yıldırım ise 42 kiloya düştü. Aileleri, Balaç ve Yıldırım’ın artık yürüyemediğini aktardı.

Ankara’da, Sincan Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski öğretmen Sibel Balaç ölüm orucunun 227’nci gününe girerken, 6 yılı aşkın süredir tutuklu olan Gökhan Yıldırım ise ölüm orucunun 221’inci güne girdi. Balaç ve Yıldırım’ın sağlık durumları gün geçtikçe kötüleşirken; ailelerinin anlatımına göre, Balaç ve Yıldırım kalem tutamıyor ve yürüyemiyor.

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre; Gökhan Yıldırım şu anda 42 kiloya düşmüş durumda. Yıldırım’ın ağabeyi Gökhan Yıldırım, kardeşinin artık yürüyemediğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Gökhan’ı yanıma tekerlekli sandalyeyle getirdiler. Elleri ve ayaklarında morluk vardı. Burnunun çevresinde kızarıklıklar ve ağız içinde yaralar mevcut. ‘Eklem ağrılarım var, geceleri uyuyamıyorum’ dedi. Vücut direnci tamamen düştü. Kasları eriyor. Bizim de aile olarak taleplerimiz geç kalınmadan yetkililerin bir an önce harekete geçmeleri.”

46 KİLOYA DÜŞTÜ

Sadece bir ay içerisinde 9 kilo veren Sibel Balaç ise 46 kiloya düştü. Balaç’ın annesi Nuray Balaç şunları söyledi:

“Kızımın hızlı kilo vermesinden dolayı cezaevindeki yetkililer bile telaşlandı. Ben evladımın bir an önce serbest bırakılmasını istiyorum. Hak aramak suç mu? Kızımı haksız yere içerde tutuyorlar. Ben evladımı kaybetmek istemiyorum.”

BOZDAĞ’A SORU ÖNERGESİ

HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun; cezaevlerinde kötü muamele, işkence ve ölüm iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Coşkun, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a; “İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nin açıkladığı raporda, cezaevlerinde 13 kişinin ölümüne dair başlatılan bir soruşturma var mıdır? Bakanlığınıza; cezaevlerinde işkence, kötü muamele ve yaşanan hak ihlallerine dair yapılan başvuru sayısı kaçtır?” sorularını yöneltti.

İHD Raporu üzerinden Bakan Bozdağ’a soru yönelten Coşkun, şu ifadeleri kullandı:

“Adil yargılanma talebi ve hak ihlalleri nedeniyle ölüm orucu eylemlerinin 226’ncı ve 220’nci gününü geride bırakan, sağlık durumları her gün kötüye giden Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ın durumundan haberdar mısınız?”

 

İlginizi çekebilir