Ölüm döşeğinde tahliye: 4’üncü evre kanser hastası Ehettin Kaynar dün gece geç saatlerde tahliye edildi

Karabük Cezaevi’nden Ankara’ya sevk edilen 4’üncü evre kanser hastası Ehettin Kaynar, dün gece geç saatlerde tahliye edildi.
Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi’nden 27 Temmuz’da Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen ve iki haftaya aşkın süredir Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altında tutulan 73 yaşındaki Ehettin Kaynar dün gece geç saatlerde tahliye edildi.
Karaciğer sağ lobunda 12*16 cm ebadında kist bulunan Kaynar’ın yapılan biyopsi sonucunda hem patoloji hem de radyoloji raporuna göre 4’üncü evre kanser hastası olduğu, hastalığın uzak metastaz yani karaciğere uzak organlara da sıçradığı tespit edilmişti.
Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji bölümünde 5 gardiyan gözetimi altında tedavileri yapılan Kaynar, daha sonra Sincan Cezaevi Kampüsü içerisindeki hastaneye sevk edildi. Sincan 2 Nolu Cezaevi idaresi hastaneden gelen raporları ATK’ye göndererek, “cezaevinde kalıp, kalamayacağına” dair rapor istedi. ATK’ye sevki istenilen Kaynar’ın, İstanbul’a gidemeyecek kadar durumunun ağır olduğuna dair de alınan rapor ATK’ye gönderildi.
Dün gece geç saatlerde Kaynar’ın yanında Sincan Cezaevi Kampüsü’nde kalan kızına tahliye kararı verildiği bilgilendirilmesi yapıldı. Kaynar, cezaevinde işlemleri ardından tahliye edildi.
NE OLMUŞTU?
Iğdır’da Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Adalet Komisyonu” üyesi olduğu gerekçesiyle 2015’te tutuklanan Kaynar, 2017 yılında tahliye edildi. 73 yaşında kanser hastası olan Kaynar, 2021 yılının Nisan ayında kendisine verilen müebbet hapis nedeniyle yeniden tutuklanarak Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, prostat, kemik erimesi, romatizma, cilt hastalığı ve diyabet gibi birçok ağır hastalığına rağmen tahliye edilmeyen Kaynar, aynı zamanda 4’üncü evre kanser hastası. Iğdır yerel mahkemesi tarafından verilen müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulması nedeniyle, tutuklu durumunda olan Kaynar için avukatları yargılandığı mahkemeye tahliyesinin sağlanması yönünde başvuruda bulunmuştu.
Kaynak: MA
İlginizi çekebilir