Oğlunun cenazesi kargoyla gönderilen tutuklu Halise Aksoy’un sağlık durumu kötüye gidiyor

Oğlunun cenazesi kargoyla gönderilen tutuklu Halise Aksoy’un sağlık durumu kötüye giderken, şeker ve tansiyon sorunu nedeniyle gözlerini kaybetme riski ile karşı karşıya

Amed merkezli soruşturma kapsamında 25 Nisan’da 21 ilde yapılan operasyonlarda gözaltına alınarak, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan 56 yaşındaki Halide Aksoy’un sağlık durumu kötüye gidiyor. Dersim’de çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren oğlu HPG’li Agit İpek’in cenazesinin kargoyla gönderilmesiyle hafızalara kazınan Halise Aksoy, tansiyon, şeker, kalp ve diyabet ile birçok sağlık sorunu olmasına rağmen tutulduğu cezaevinde hastaneye gitmesi de engelleniyor.

Tansiyon gözüne vuruyor

Kardeşi hakkında bilgi veren Ağabey Hadi Aksoy, kardeşinin sağlık durumunun kötüye gittiğini belirtirken, kardeşinin var olan sağlık sorunlarının cezaevi koşullarında kötüye gittiğini ifade etti. Şeker ve tansiyon sorununun gözüne vurduğunu ve daha önce iki kez ameliyat geçirdiğini aktaran Aksoy, kardeşinin gözünü kaybetme riski olduğunu ve cezaevi sürecinde iki kez hastaneye götürüldüğünü söyledi.

Kaygılı olduklarını dile getiren Aksoy, “Hastalık yakasına yapışmış ve cezaevi koşulları kaldırmıyor. Herhangi bir suçu yok. Şuan da neden cezaevinde tutulduğunu bilmiyoruz. Bir an önce serbest bırakılmalı. Çünkü hastalığı gerçekten kötüdür. Herhangi bir delil ve suç yok” şeklinde konuştu.

Kalp rahatsızlığı var

Aksoy’un avukatı Necat Çiçek ise, müvekkilinin tutuklanmasında somut bir delin olmadığını belirterek, dosyada hala gizlilik kararı olduğunu, sadece açık tanık Ümit Akbıyık’ın beyanlarının olduğunu söyledi. Yaklaşık iki aşkın bir süredir tutuklu bulunan müvekkilinin 19 ve 23 Haziran tarihlerinde hastaneye kaldırıldığını aktaran Çiçek, “19 Haziran’daki hastane sürecinde kalp rahatsızlığı vardı. Aksoy kalp rahatsızlığından dolayı baya kötü olmuştu. Biz kalp krizi geçirme ihtimalini de değerlendirdik. Vekilin diyabet hastası olduğuna dair belgeleri de çıkardık. Sulh Ceza’ya itiraz ettiğimizde o belgeleri sunmuştuk. Ona rağmen tutukluluğun devamına karar verildi” diye anlattı.

Aksoy’un yıllardır devlet şiddetine maruz bırakıldığını, sağlık sorunları nedeniyle yaşamının cezaevi koşullarına uygun olmadığını ifade eden Çiçek, 56 yaşında Aksoy’un hastalığının ilerlediğini, diyabet kaynaklı yüzde 28 bir engellik durumunun olduğunu söyledi. Aksoy’un kızı ve 5 yaşındaki torunu Çiya’nın da tutuklu olduğunu hatırlatan Çiçek, “Aynı koğuşta tutuklular. Bu onu mental açıdan, psikolojik olarak çok yoruyor ve hastalığı gitgide ilerliyor” şeklinde aktardı.

İddianame sona bırakıldı

Aksoy’un iddianamesinin hazırlanma aşamasında olduğunu aktaran Çiçek, “Savcı Aksoy’un önceden takipsizlik aldığı dosyaları da tek tek açmış. İddianame hazırlanıp, dosyanın içeriğini görmeyi bekliyoruz. Savcı bu hafta içinde açacağını söylemişti ama hala açılmadı. Şuan da 45-50 kişi tutuklu ve iddianamesi hala hazır olmayanlar var. Kadınların çoğunun iddianamesi hazır, sadece Aksoy ve kızı Mizgin’in dosyası bilerek sona bırakıldı” diye belirtti.

Çiçek, iddianamenin tamamlanmasıyla birlikte yeniden tahliye edilmesi talebinde bulunacaklarını söyledi.

Kaynak: MA

İlginizi çekebilir