Öcalan’a 6 aylık yeni avukat görüş yasağı

 İmralı Cezaevi’nde 32 aydır kendisinden haber alınamayan Abdullah Öcalan’a 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı verildi. Kararın içeriği, “güvenlik” gerekçesiyle avukatlara verilmedi. 

 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde mutlak tecrit altında tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan’dan, 25 Mart 2021 tarihinde kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı kesintili telefon görüşmesinden bu yana haber alınamıyor. Haber alamama durumu devam ederken, Abdullah Öcalan’a yeni bir avukat görüş yasağı verildiği öğrenildi.

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 6 Kasım 2023’te avukat görüşmesinin sağlanması talebiyle Bursa İnfaz Hakimliği’ne başvuruda bulundu. Avukatlar, başvuru sonrası müvekkilleri Abdullah Öcalan’a 31 Ekim 2023 tarihinde yeni bir 6 aylık avukat yasak kararı verildiğini öğrendi.

 ‘GÜVENLİK’ GEREKÇESİ!

 Hakimlik, yasak kararının içeriği ve dosya örneğinin verilmesi talebini ise “güvenlik” gerekçesini ileri sürerek reddetti. Avukatların, yasak kararına karşı bir üst mahkemeye yaptığı itiraz da reddedildi.

 Asrın Hukuk Bürosu, verilen yasak kararına karşı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunacak.

 8 YILDA EN AZ 12 AVUKAT GÖRÜŞ YASAĞI 

 Abdullah Öcalan’a 26 Nisan 2023 tarihinde 6 aylık avukat görüş yasağı kararı verilmişti. Bu kararın süresinin dolması üzerine avukatlar, görüşmenin sağlanması talebiyle başvuruda bulunmuştu. Başvuru sonucunda ise 31 Ekim tarihinde verilen yeni bir 6 aylık avukat görüş yasak kararı verildiği öğrenilmişti.

 Son yasak kararıyla birlikte Abdullah Öcalan’a son 8 yılda en az 12 kez avukat görüş yasağı kararı verilmiş oldu.

 

 / Mezopotamya Ajansı-  Diren Yurtsever /

İlginizi çekebilir