NATO’ya göre Bahmut yakında düşebilir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus ve Ukraynalı güçler arasında çatışmaların sürdüğü Ukrayna’nın Bahmut kentinin yakında Rusya’nın eline geçebileceğini söyledi.

Stoltenberg, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin savunma bakanlarının İsveç’teki toplantısına katıldı. Toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Stoltenberg, son haftalarda Bahmut içinde ve çevresinde yoğun çatışmalar yaşandığını, Rusya’nın buraya daha fazla asker yığdığını ifade etti.

Stoltenberg, Rus güçlerinin ciddi kayıplar verdiğini belirterek, “Aynı zamanda Bahmut’un gelecek günlerde düşebileceğini göz ardı edemeyiz. Bu durumun savaşta bir dönüm noktası olmayacağını vurgulamak lazım. Bu Rusya’yı hafife almamamız gerektiğinin altını çizer. Ukrayna’yı desteklemeye devam etmeliyiz.” dedi.

Benzer haberler

Cemal Nebez Ödülü Kürtçe öğretmeni Zara Muhammedi’ye…

Amerika’dan İran’ın silah programını destekleyen Türk…

NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya son bir yılda 150 milyar avroluk askeri, mali ve ekonomik destek verdiğini aktaran Stoltenberg, bunun 65 milyar avroluk kısmının askeri destek olduğunu kaydetti.

Stoltenberg, Ukrayna’ya destek verirken kendi silah ve mühimmat stoklarını dolu tutma gerekliliğine değinerek, savunma sanayi üretiminin artırılmasının yanı sıra bazı NATO müttefiklerinin ortak satın alma konusundaki çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

/Ajans/

İlginizi çekebilir