NATO Genelkurmay Başkanları askeri üretimde gecikmeden ve pahalılıktan endişeli

NATO Askeri Komite Başkanı Oramiral Rob Bauer, NATO ülkelerinin genelkurmay başkanlarının silah ve mühimmat üretimindeki gecikmelerden ve fiyat artışlarından endişe duyduğunu bildirdi.

Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen ve Türkiye’yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak’ın temsil ettiği NATO Genelkurmay Başkanları Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bauer, askeri üretim kapasitesine değindi.

Kamu ve özel sektörün savunma güvenlik alanındaki işbirliğinde tamamen farklı bir yaklaşım gerektiğini vurgulayan Bauer, şunları söyledi:

Benzer haberler

AİHM pilot Gülen davasında kararını açıkladı

Amerika, İran Dışişleri Bakanı’nın Washington ziyaretine…

“Bugün genelkurmay başkanları İttifak genelinde üretimde teslimatların gecikmesinden, aynı zamanda malzeme ve mühimmat fiyatlarının yükselmesinden duydukları endişeyi dile getirdi. Şu anda aynı ürünler için daha fazla ödeme yapıyoruz. Bu da savunma harcamalarındaki artışla daha fazla güvenlik sağlayamayacağımız anlamına geliyor. Vilnius Zirvesi’nde NATO müttefikleri ortak tedarikin hızlandırılması, üretim kapasitesinin artırılması ve müttefiklerin birlikte çalışabilirliğinin geliştirilmesi için yeni bir savunma üretim planını onaylamıştı. Liberal ekonomilerimiz şu anda son derece ihtiyaç duyulan önceliklendirmeyi ortaya koyabilmek için uygun değil. Mesele, ekonomilerimizin gelişmesine imkan verecek güvenlik temelinin sürdürülebilmesidir. Uzun vadeli istikrar, kısa vadedeki karlardan önce gelmelidir.”

Bauer, silah ve mühimmat üretimindeki gecikmelerin Ukrayna’ya verilen desteği de etkilediğini, Ukrayna’ya silah gönderen ülkelerin kendi cephanelerini takviye etmekte gecikmeler yaşadığını kaydetti.

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir