NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in görev süresi 30 Eylül 2023’e kadar uzatıldı

Rusya’nın Ukrayna saldırısı sonrasında ortaya çıkan durumu ve NATO’nun Doğu Avrupa’daki uzun vadeli duruşunu görüşmek üzere bir araya gelen NATO üyesi 30 ülkenin lideri NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in görev süresinin 30 Eylül 2023’e kadar uzatılmasında uzlaştı.

Uzatma kararını Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla açıklayan Stoltenberg, “NATO’daki devlet ve hükümet başkanlarının aldığı görevimi 30 Eylül 2023’e kadar uzatma kararı beni onore etti” dedi.

Normalde görevinin bu sonbaharda sonlanması beklenen Stoltenberg, 1 Aralık 2022 itibariyle ülkesi Norveç’in Merkez Bankası Başkanlığı görevine başlayacaktı. Fakat Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ajandanın da değişmesine yol açtı.

Stoltenberg mesajının devamında “Bir nesilden beri dünyanın en büyük güvenlik kriziyle karşı karşıya kalırken, ittifakımızı güçlü kılmak ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için birleştik.” ifadesini kullandı.

2014 yılından bu yana NATO Genel sekreteri olarak görev yapan Jens Stoltenberg, 2000-2001 ve 2005-2013 yılları arasında ülkesinde başbakanlık yaptı.

Stoltenberg’in, NATO’daki görev süresinin uzatılmasının ardından Norveç Merkez Bankası Başkan Yardımcısı bir süre daha geçici Başkan olarak çalışacak.

/en/

İlginizi çekebilir