Nasrallah: Kuzey cephesinde bütün seçenekler masada

Filistinlilerin yaşadıklarına uluslararası toplumun ve kuruluşların ve sırtını döndüğünü dile getiren Nasrallah, “Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği, Filistin’de neler olduğuna dair tamamen gözlerini kapattılar. Kimse parmağını bile kıpırdatmadı.” dedi.

Benzer haberler

HEDEP yerel seçimlerde nasıl bir strateji izleyecek?

Reuters: İsrail, Arap ülkeleri ve Türkiye’ye…

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği’nin de aralarında bulunduğu uluslararası kuruluşların Filistin’de yaşananlara sırtını döndüğünü ve Gazze’deki savaşın sorumlusunun doğrudan Amerika Birleşik Devletleri olduğunu söyledi.

Nasrallah, İsrail Hamas savaşının başlamasından bu yana ilk halka açık konuşmasını yaptı.

İsrail-Hamas savaşına doğrudan müdahale edecekleri yönünde herhangi bir açıklama yapmayan ve bütün seçeneklerin masada olduğunu kaydeden Nasrallah, şu ifadeleri kullandı:

“Biz 8 Ekim’de savaşa girdik. Sınırda olup bitenlere tarafsız bir gözle bakarsak, bunun çok önemli ve anlamlı olduğunu görürüz. Lübnan cephesinde yaşananlar Temmuz Savaşı’nda (2006) bile yaşanmamıştı. Sınırdaki operasyonlarımız düşman araçlarını, askerlerini ve ekipmanlarını hedef almaktadır. Lübnan’daki İslami Direniş, ekim ayından bu yana bir savaş yürütüyor ve bu daha önceki savaşlardan farklı. Operasyonlarımız düşmanı kuvvetlerini sınırda tutmaya ve daha fazlasını harekete geçirmeye zorladı. Lübnan Cephesi, Gazze’ye saldırmak için kullanılacak güçlerin büyük bir bölümünü burada tutmaya mecbur etti. İşgal ordusunun lojistik güçlerinin yaklaşık üçte biri Lübnan sınırına yönlendirildi. Sınırdaki operasyonlar düşman liderliğinde ve hatta Washington’da endişe ve korku durumu yarattı.”

Cuma namazı sonrası başkent Beyrut’ta toplanan binlerce kişiye hitap eden ve dünyanın yakından takip ettiği konuşmasına “Savaşta hayatını kaybedenlere ölüler demeyin, Kuran’a göre onlar diridirler. Şehit yakınlarına da üzülmeyin, gurur duyun diyoruz.” diye başladı.

Filistinlilerin yaşadıklarına uluslararası toplumun ve kuruluşların ve sırtını döndüğünü dile getiren Nasrallah, “Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği, Filistin’de neler olduğuna dair tamamen gözlerini kapattılar. Kimse parmağını bile kıpırdatmadı.” dedi.

“Kendimizi feda etmeye hazırız.” ifadesini kullanan Hizbullah lideri, “Televizyonlardan Gazze halkını izliyoruz. Enkazın altında bile vatan için kendimizi feda etmeye hazırız diyorlar. Cesaret, sabır… Aynı durum Batı Şeria halkı için de geçerli.” şeklinde konuştu.

İsrail’de 7 Ekim’de hayatını kaybeden yerleşimcilerin İsrail askerlerince öldürüldüğünü ileri süren Hizbullah lideri, “İşgal güçleri yerleşim yerlerini geri almaya gittiğinde, yerleşimcilere karşı katliam yapanlar kendileriydi. Dünya, Hamas tarafından öldürüldüğü iddia edilen sivillerin çoğunun aslında İsrail ordusu tarafından öldürüldüğünü anlayacak” iddiasında bulundu.

Konuşmasında Filistin meselesine dair dört konuya vurgu yapmak istediğini belirten Nasrallah, bunları şu şekilde sıraladı;

“Birincisi, binlerce Filistinli İsrail’in elinde tutuklu. İkincisi, Kudüs. Aksa Mescidi’nde geçen haftalarda neler oldu? Üçüncüsü, Gazze’de iki milyonu aşkın insan, toplama kamplarında yaşıyor. Dördüncüsü de Batı Şeria’daki İsrail yerleşim birimlerinin varlığı.”

Nasrallah, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu dört mesele için büyük bir şey olmalıydı ki siyonist rejimi, Washington’ı, Londra’yı ve dünyayı sallamalıydı. İzzeddin Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’deki saldırısını bu meseleler tetikledi. Diğer Filistinli gruplar Hamas’ı destekledi. Şok edici bir sürpriz  operasyondu. Kararın alınması ve harekete geçilmesi yüzde yüz Filistinlilerin kararıydı. Hiçbir bölgesel ya da küresel mesele ile ilgili değildi. Hepiniz izliyorsunuz ki cesaretli ve kahramanca bir operasyondu. Deprem etkisi yarattı. İsrail üzerinde siyasi ve diplomatik etki yarattı. Operasyon, bu oluşumun (İsrail) bugünü ve geleceği üzerinde etkileri olacak stratejik sonuçlar doğurmuştur.”

“İsrail, Aksa Tufanı’nın ilk gününden itibaren Amerika’dan silah ve para istedi.” diyen ve Tel Aviv yönetimini ‘zayıf’ diye nitelendiren Nasrallah, “El Aksa Tayfunu operasyonu, İsrail’in zayıflığını, güçsüzlüğünü ve kırılganlığını ve bir örümcek ağından daha zayıf olduğunu ortaya koydu. Amerika’nın İsrail’i kucaklamakta, desteklemekte ve arkasında durmakta gösterdiği hız, bu varlığın zayıflığını ve başarısızlığını ortaya koydu. dedi.

İran’ın, İslam Devrimi’nden bu yana ‘direniş hareketlerini’ açıktan desteklediğini kaydeden Nasrallah, bununla birlikte Tahran’ın Lübnan ve Filistin’deki hareketlere hiçbir şeyi empoze etmediğini söyledi.

“Gazze’de yaşananlardan Amerika sorumlu” Nasrallah, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de yaşananlardan ABD’nin sorumlu olduğunu savunarak “İsrail’in sadece bir yürütme aracı olduğunu bilmeliyiz. Irak’taki ve Suriye’deki ABD üsleri hedefimizdedir.” dedi. ABD’nin Gazze’de yaşananlardan sorumlu tutulması gerektiğini söyleyen Hizbullah lideri, “Güvenlik Konseyi’nde İsrail’in kınanmasını engelleyen ABD’dir ve Gazze’de ateşkesi engelleyen de ABD’dir. Gazze’deki savaşı yürütenler Amerikalılardır ve saldırganlıklarının bedelini ödemelidirler” ifadelerini kullandı.

/ euronews/

İlginizi çekebilir