Myanmar’da bir manastırda aralarında üç Budist rahibin de bulunduğu 22 kişi öldürüldü

Myanmar’da bir manastırda aralarında üç Budist rahibin de bulunduğu en az 22 kişinin yakın mesafeden vurularak öldürüldüğü bildirildi.

Myanmar’da bir manastırda aralarında üç Budist rahibin de bulunduğu en az 22 kişinin yakın mesafeden vurularak öldürüldüğü bildirildi.

Reuters haber ajansı haberini, bir doktorun otopsi raporuna dayandırdı.

İki yıl önce seçilmiş hükümeti devirmek için darbe yapan Myanmar cuntasının sözcüsü, birliklerinin güney Shan eyaletinin Pinlaung bölgesinde isyancılarla çatışmaya girdiğini ancak hiçbir sivile zarar vermediğini iddia etti.

Cunta sözcüsü Zaw Min Tun yaptığı açıklamada, Karenni Milliyetleri Savunma Gücü (KNDF) ve bir başka isyancı grubun, hükümet güçlerinin yerel halk milisleriyle birlikte güvenliği sağlamaya gelmesinin ardından Nan Neint köyüne girdiğini söyledi. Zaw, “Terörist gruplar şiddetle ateş açtığında bazı köylüler öldü ve yaralandı” dedi.

“Budist manastırında cesetler”

KNDF sözcüsü ise, askerlerinin Pazar günü Nan Neint’e girdiklerini ve bir Budist manastırına dağılmış cesetler bulduklarını söyledi.

KNDF ve bir başka grup olan Karenni Devrim Birliği (KRU) tarafından yayınlanan video ve fotoğraflarda cesetlerin gövde ve kafalarında kurşun yaraları ve manastırın duvarlarında kurşun delikleri görülüyor.

 

/VOA/

İlginizi çekebilir