Myanmar’da askerler köylülerle çatıştı: En az 20 sivil öldü

Askeri cuntanın yönetimi ele geçirdiği Uzak Doğu ülkesi Myanmar’da askerlerle köylülerin arasında çıkan çatışmalarda en az 20 sivil hayatını kaybetti.

Söz konusu gelişme son iki ayda yaşanan en ölümcül ve ağır olay olarak kayıtlara geçerken, askeri darbe sonrası yaşanan şiddet olaylarında ülkedeki toplam can kaybı da 845’e yükseldi.

Khit Thit Medya ve Delta Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, nehir havzasında bulunan Ayeyarwady bölgesindeki Hlayswe Köyü’nde silah ve mühimmat araması yapan Myanmar Ordusu ile köylüler arasında sabah saatlerinde arbede yaşandı.

Askerlerin müdahalesine köylülerin mancınıklarla karşılık vermesi sonrası çıkan şiddet olaylarında en az 20 sivilin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtildi.

Ülkenin güneyinde yer alan Yangon şehrine 150 kilometre uzaklıkta bulunan bölgedeki şiddet olayları nedeniyle çok sayıda köylünün de evlerini terk ederek ormanlık alana sığındığı ifade ediliyor.

Benzer haberler

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) göre, Myanmar ordusunun darbe karşıtlarına müdahalesi sonucu 847 kişi hayatını kaybetti. Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

/euronews/

İlginizi çekebilir