Müzisyen Bayrakoğlu hakkında Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya paylaşımları nedeniyle dava açıldı

Müzisyen Erdal Bayrakoğlu hakkında sosyal medya hesaplarından yaptığı Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya paylaşımları nedeniyle dava açıldı. 
Müzisyen Erdal Bayrakoğlu’nun sanal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek, hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla dava açıldı. Davanın ilk duruşması, 8 Haziran’da Ankara Adliyesi’nde görülecek. Bayrakoğlu, dava için 2017 yılında yaptığı sanal medya paylaşımlarının toplandığını belirterek, bu paylaşımların “örgüt propagandası” olduğuna kanaat getirildiğini söyledi. Yaptığı paylaşımlara değinen Bayrakoğlu, “Dava konusu olan paylaşımlarından biri, yurtdışında İbrahim Kaypakkaya anma konseri için yaptığım çağrı paylaşımı. 6 Mayıs’ta Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının fotoğraflarını paylaşmam da suçlama konusu yapıldı. Bostancı Gösteri Merkezi’nde KHK’lilere dayanışma konserine yaptığım çağrı da propaganda olarak görmüşler” dedi.
PROPAGANDA İŞLER! 
“Zemininde müzik olan, sanat olan yani benim yaptığım iş olan şeyleri propaganda olarak değerlendirmişler” diyen Bayrakoğlu, “Savcı bunu mahkemeye sunmuş, mahkeme ‘deliller yetersiz’ demesine rağmen savcı ısrarla propaganda yapıldığını dile getirmiş. Sonunda mahkeme açıldı, 8 Haziran’da duruşma görülecek. Daha duruşma görülmeden ise yurtdışı çıkış yasağı konuldu. Şu an yurt dışına çıkamıyorum” diye belirtti.
İKTİDARIN SANAT KAVGASI 
Açılan davanın kişisel bir dava olmadığına dikkat çeken Bayrakoğlu, “Benden önce de birçok ustaya, sanatçı dostumuza cezalar verildi. Sanatla bir kavga içerisinde iktidar. Çünkü sanatın insanların ruhunu açtığını biliyor ve bunu engellemek istiyor. Pandemiyi de bahane ederek müzik yasağını 12’ye çektiler, bütün yasaklar kalktı fakat bu yasağı kaldırmadılar. Sanat yapılmasın, müzik yapılmasın ne olursa olsun tavrı var” ifadelerini kullandı.
‘SUSMAYACAĞIZ’
Bayrakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu cezalara karşı susmadık, susmayacağız. Gerçekten hayatını sanata adamış, bir adım daha ileri götürebilmek için her yolu, zorluğu göze alan sanatçıları hiçbir şekilde baskı altına alamayacaklarını biliyorlar. Ama yine de diğerlerini ellerinin içinde tutabilmek amacıyla bu cezalandırmalar yapılıyor. Yoksa yıllarını bu işe adamış sanatçılarımız kesinlikle geri adım atmıyorlar ve atmayacaklarda.”
SANATIN DAVASI
8 Haziran’da görülecek duruşmaya duyarlılık çağrısında bulunan Bayrakoğlu, “Bu sanatın davası, bu yüzden duruşmaya halkımızı ve sanatçıları davet ediyorum. Sahiplenmeye davet ediyoruz. Yıllardır tüm platformlarda halkımızı nasıl sahiplendiysem onlarda beni sahiplenecektir” şeklinde konuştu.
Mezopotamya Ajansı / Kadir Güney
İlginizi çekebilir