Muş’ta gözaltına alınan gence işkence edildi

Gazeteci Sinan Aygül, Muş’ta jandarmalar tarafından evine yapılan bir baskınla gözaltına alınan Muhammed Erol’un kaba işkenceye maruz kaldığını duyurdu.

Gazeteci Sinan Aygül sosyal medya üzerinden paylaştığı bir videoda Muhammed Erol isimli 32 yaşındaki bir gencin jandarma il komutanlığında işkenceye uğradığını söyledi.

Akgül paylaşımında dün saat 17.00’de Muş merkeze bağlı Sungu (Norşin) köyündeki evine baskın düzenlenen Muhammed Erol’un gözaltına alınarak jandarma il komutanlığında kaba dayak ve işkence gördüğünü dile getirdi.

Videoda Erol’un sırt bölgesinde ve yüzünde morluklar olduğu görülüyor. İşkence gördüğünü belirten Erol “Sabaha kadar buz koydular” dedi.

Muhammed Erol’un avukatları ile birlikte Muş Adliyesi’nde jandarma il komutanlığı hakkında şikayette bulunduğu kaydedildi.

“İşkence insanlık suçudur”

Sinan Aygül konuya ilişkin paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Bu vatandaşın ismi Muhammed Erol, 32 yaşında. Dün akşama doğru saat 17:00 sıralarında Muş merkeze bağlı Sungu köyündeki evine yapılan baskınla gözaltına alınıyor, il jandarma komutanlığına götürülüyor. Bu sabahki durumu böyle. Şuan avukatı ve yakınlarıyla birlikte Muş Adliyesindeler.

Yakınlarının verdiği bilgiye göre durumun savcıya anlatılmasından sonra il emniyet müdürü ve il jandarma alay komutanı da adliyeye çağrılıyor. Umarım gereken yapılır.

İşlediği iddia edilen suç ne olursa olsun, bu görüntüler apaçık işkence delilidir, işkence insanlık suçudur.”

“Suç duyurusunda bulunacaklar”

Aygül ikinci paylaşımında da gelişmeler hakkında şu bilgiyi verdi:

“Muş’ta yaşanan işkence olayında son gelişmeler şöyle;

Dün saat 17:00 sıralarında Muş merkeze bağlı Sungu köyünde uyuşturucu madde yetiştirildiğine dair alınan ihbar üzerine Muhammed Erol’un evine baskın yapılıyor.

Baskınla gözaltına alınan Erol karakola götürülüyor. Erol karakolda sivil ve resmi giyimli askerlerce işkenceye uğradığını söylüyor.

Askerler ise baskın esnasında Erol’un direndiğini ve kendilerine bıçakla saldırarak yaraladığını iddia ediyorlar ancak kayda geçmiş bıçakla yaralama tespiti henüz yok.

Erol, savcılık ifadesi ardından “Görevi Yaptırmamak İçin Direnme” iddiasıyla tutuklamaya sevk ediliyor ancak adli kontrol şartıyla serbest bırakılıyor.

Erolu’un avukatı Tarık Güneş, darp raporu alınması ve tedavi işlemleri için hastaneye geldiklerini, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.”

/rûdaw/
İlginizi çekebilir