Mûsa Dojender: Macron Dördüncü Tepeye Bayrak Dikerken

Macron’un Irak’taki görüşmeleri “sanat ayrıntıda gizlidir” dedirtti. Sadece Irak devlet yönetimi ile görüşmedi. Her kesimden liderler ile görüştü. Arap parti liderleri, Kürdistan Bölge Başkanı ve hatta YNK yönetimi ile görüştü. 

Elbette bunlar basına yansıyanlar. Bilmediğimiz görüşmeler de yapmıştır.

AB bayrağını her görüşmede kullanmak zorunda mıydı? Irak’ta hangi sıfatla bulunuyordu? Fransa Devlet Başkanı mı? AB bayrağı ile orada AB’yi temsil ettiğini gösteriyordu. Abartıyor muyum? Sanki AB lideri sıfatıyla hareket ediyormuş gibi.

Türkiye’nin Suriye’nin bazı bölgelerini işgal etmesine Rusya, İran ve hatta Suriye’den bile daha fazla ses çıkaran bir Fransa var sahada. Efrîn için Güvenlik Konseyini iki defa toplantıya davet etti ama birşey çıkmayacağını bildiğini de söylemekten çekinmedi.

Rojava işgaline karşı Türkiye’ye ekonomik yatırımlar geliştirmede lider rol oynadı. Corona surecinde birbirine bile sahip çıkmayan AB’yi yerden yere vurdu, Türkiye karşısında pasif duran NATO için “mefta” dedi.

Herkes İngiltere nerede diyor. Doğrudur, AB bayrağı artık İngiltere olmadan daha rahat dalgalanıyor.

Akdeniz’de en çok korktuğumuz şey Rus parmağı idi. Rusya’nın bu ay Akdeniz’de ilan ettiği NAVTEX için Antalya limanını ilan merkezi olarak kullanmadan saatler önce “Türkiye’nin S-400 eğitiminin bittiğini ve istedikleri zaman aktif edebilecekkerini” ilan etmesi zaten “casus belli” dedirtiyor. 

Fransa bu yüzden Akdeniz’de. Türkler iki aksiyon yarattı diye değil. İşler görünenin ötesinde bir hamleye işaret ediyordu baştan beridir.

Ruslar Erdoğan eliyle İran, Medya Savunma Alanları, Rojava üzerinden Akdeniz’e enerji hattı çekiyor, Akdeniz’e ise işte böyle iniyor.

Günaydın. Çoğu şey için artık çok geç.

Efrîn düşmeseydi bugün Medya Savunma Alanlarına cihadi teröristler tıpkı Libya’ya taşınıyor gibi taşınıyor olmayacaktı. 

Elbette, Trump Rojava için “orası Suriye’nin, onların toprağını işgalden korumak zorunda değilim” derken aptalı oynuyordu. Doğrudur, orası onun toprağı da değildi ancak jeopolitikada toprak böyle dar değerlendirilmez  ve tanımlanamaz. 

Trump ezop dili ile beklenen lider olmadığını gösterdi.

Ruslar artık Türkiye ile Akdeniz’de. Mısır ve Libya üzerinden bir başka sürpriz yaparlar mı? Örneğin Mısır’ı Türler ile aynı masaya çeker mi? Bu olasılık üçüncü dünya savaşı kadar alt üst edici olur.

Hayır, konumuzdan uzaklaşmadık. Macron bugün Bağdat’ta ise dün Lübnan’da olduğu içindir. Orda da sadece hükümet ile görüşmedi.

Macron Akdeniz’e gemileri gönderme ihtiyacı duymasaydı Lübnan’a da gitme gereği duymayabilirdi.

O halde AB uyuyor diyemeyiz. Macron AB bayrağını Bağdat ile birlikte dört stratejik yere dikmek üzere.

Dördüncü tepe en zor tepe. Çünkü Irak’ta Kürdistan yönetimi ile konuştuklarınız yarın Ankara ve oradan da Moskova’nin kulaklarında olur. Medya Savunma Alanlarına cihadistler derinlemesine konuşlandırılırsa dünya derin bir gafletin bedelini öder. 

Aşısı bulunarak kurtulunacak bir terör değildir bu. Irak çok zordur. Çünkü doğru formül çoklu bileşenleri bir araya getirmektir. O da konuya hakimiyet gerektirir.

Türk işgalciliği ve bu işgalin arkasında duran uluslararası eli durdurmak için en doğru yol Kürtlerin birlik faaliyetlerini desteklemek, arkasında durmak ve hatta doğru tarafa hızlı ve yeterli destek vermektir.

Macron bu konuda Ortadoğu liderleri tarafından desteklenmelidir. Herkes bu sürece katkı sunmak için acele etmelidir. Çünkü şimdiden yaşanan gaflet üçüncü dünya savaşının taşlarını döşedi bile.

İlginizi çekebilir