Muş Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Varto’da evde asılı bulunan 2 Kürt kız çocuğunun otopsi raporunu açıkladı

Muş Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Varto’da metruk evde asılı bulunan 14 yaşındaki P.A. ile Z.T.’nin otopsi raporunu açıkladı. Baro; otopside, cinsel istismar, darp ve cebir izine rastlanılmadığını bildirdi.
Muş’un Varto ilçesinde 18 Ocak günü 14 yaşındaki kız çocukları P.A. ve Z.T., metruk evde asılı halde bulundu. Sağlık ekibinin yaptığı kontrolde, P.A. ve Z.T.’nin yaşamını yitirdiği belirlendi. Savcı ve polisin incelemesinin ardından P.A. ve Z.T.’nin cansız bedeni, otopsi için Muş Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Otopsi işlemlerinin ardından kızların cenazeleri, aileleri tarafından teslim alındı. P.A., Varto Cemevi’nde yapılan törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Z.T.’nin cenazesi ise Bingöl’ün Karlıova ilçesi Bağlıisa köyüne götürülerek toprağa verildi.

BARODAN AÇIKLAMA

Çocukların ölümüyle ilgili Muş Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden yazılı açıklama yapıldı. Çocukların bedeninde cinsel istismar, darp ve cebir izlerinin bulunmadığının belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“18 Ocak 20024 tarihinde Muş ili Varto ilçesinde metruk bir evde iki kız çocuğunun iple asılmış halde bulundukları vakada; olay tarafımızca takip edilmiş, soruşturma dosyasında an itibariyle toplanan delil ve bulguların müteveffa çocukların bedeninde cinsel istismar, darp, cebir gibi izlerin bulunmadığını, olay yerinde bulunan bulgu ve delillerin şimdilik olayın ası suretiyle intihar olduğuna işaret ettiğini, toksikolojik (zehirlenme, uyuşturucu ve uyarıcı madde) incelemenin henüz sonuçlanmadığını kamuoyuyla paylaşma gereği doğmuştur. Bir kez daha yaşamını yitiren çocukların ailelerine başsağlığı diler, olayın takipçisi olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla sunarız.”

(DHA)

İlginizi çekebilir