Mısır: Türkiye’den talep ve beklentilerimiz var

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şukri, Türkiye ile ülkesi ortasındaki ilgilerin kademeli olarak bir süreç dahilinde ilerleyeceğini belirtti. Mısır merkezli ‘Sada el-Beled’ televizyon kanalına konuşan Şukri, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ikili bağlar konusundaki son açıklamalarını kıymetlendirdi.

Şukri, Türkiye ile münasebetlerin ‘iç işlerine karışmama, karşılıklı hürmet ve karşılıklı çıkar’ temelinde değerlendirildiğini tabir etti. Çavuşoğlu’nun iki ülke büyükelçilerinin karşılıklı atanması istikametindeki açıklamasına dair Şukri, “Türkiye’nin Mısır’la ilişkileri güzelleştirme eğilimi takdire bedel. Mısır’ın Türkiye’den birtakım talepleri ve beklentileri var. Bu durum, Türkiye tarafından dikkate alınırsa mevcut zorlukların üstesinden gelinir” dedi.

Türkiye’nin Mısır ile alakalar konusundaki tavrına değinen Şukri, Türkiye’nin ‘uluslararası hukuka, diplomatik teamüllere, yeterli komşuluk prensiplerine ve öteki ülkelerin iç işlerine karışmama prensibine bağlılığını bildirdiğini’ söyledi. Şukri, “Mısır, sağlam temeller üzerine ve kendi çıkarları doğrultusunda olmak kaydıyla, bölgesel ve memleketler arası ortaklarıyla yakın ilgilere sahip olmak istiyor” diye konuştu.

Benzer haberler

Netanyahu: İran Kuzey Kıbrıs’ı terör için kullanıyor

Ürdün ve Katar: Bölge radikalleşebilir

Türkiye ile ilgilerin kademeli olarak bir süreç dahilinde ilerleyeceğini kaydeden Şukri, ikili bağlantıların ‘izleme, kıymetlendirme ve Mısır’ın nitekim çıkarına olduğunun görülmesiyle’ uygun bir vakitte gelişeceğini söz etti.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 9 Haziran’da TRT Haber kanalına Türkiye-Mısır ortasındaki temasların bundan sonraki süreçte dışişleri bakanlarının görüşmesi ve büyükelçilerin karşılıklı olarak atanmasıyla gelişeceğini belirterek, münasebetlerin eskisinden daha güzel olması tarafında çalışmalar yapılacağını açıklamıştı.

(Sputnik)

İlginizi çekebilir