Minbic’te uzlaşma sağlandı

İki gündür olayların devam ettiği ve sokağa çıkma yasağının ilan edildiği kuzey Suriye’nin Minbic kentinde Halk Meclisi ile Minbic Askeri Meclisi’nin kentte yaşanan olaylara ortak çözüm bulmak amacıyla kanaat önderleri ile yaptığı toplantı sona erdi.

Toplantı sonrası, ”kentte huzurun sağlanması ve dıştan müdahalelere karşı ortak tutum alınması” amacıyla alınan kararlar kamuoyuyla paylaşıldı.

ANHA’nın haberine göre Minbic Askeri Meclisi Genel Komutanı Mihemed Ebu Adil’in duyurduğu açıklamada şunlar belirtildi:

“Minbic ve köylerinin hassas bir süreçten geçtiği bu dönemde halk Minbic güvenliği için canını feda eden şehitlere karşı ahlaki ve insani görevini yerine getirmelidir. Ancak ne yazık ki son 2 günde acı olaylar yaşandı ve halk sokağa döküldü. Meşru hak talebinde bulunulan eylemlerde yaralananlar oldu.

Sivil Yönetim, askeri meclis ve bölgedeki kanaat önderleri olarak Minbic ve köylerindeki halkımıza geçmiş olsun diyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bugün Minbic’deki kanaat önderleri ile yaptığımız toplantıda kentin güvenliğinin, ortak yaşamın korunması, fitnenin önlenmesi için bazı kararlar aldık.

Aldığımız kararlar şunlar;

1-Minbic’de özsavunma görevi hamlesinin durdurulması kararı bir kez daha gözden geçirilmeli

2-Son yaşanan olaylarda gözaltına alınan herkes serbest bırakılmalı

3-Ateş açanların kim olduğunu araştırması ve son yaşanan olaylarda parmağı olanlardan hesap sorulması için soruşturma komitesi kurulmalı.”

İlginizi çekebilir