Milley Rojava’ya gidiş nedenini açıkladı: Rutin ve yapılması gereken bir ziyaretti

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, 4 Mart’ta Suriye’nin kuzeydoğusuna (Rojava) yaptığı sürpriz ziyaretle ilgili eleştirilere yanıt verdi. Milley, Ankara’nın tepkisini çeken ziyaretin, “rutin ve kesinlikle yapması gereken bir ziyaret” olduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanı Milley, yaklaşık iki hafta önce, IŞİD’in yeniden toparlanmasını önlemek için yürütülen çabaları ve ABD ordusunun saldırılara karşı önlemlerini yerinde görmek için Suriye’nin kuzeydoğusunda konuşlu Amerikan askerleriyle bir araya gelmişti.

Ziyaret üzerine, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış ve ziyaretten Türkiye’nin duyduğu rahatsızlık Flake’e iletilmişti.

ABD Savunma Bakanlığı’nda bugün düzenlenen Ukrayna Temas Grubu sanal toplantılarının ardından Savunma Bakanı Lloyd Austin’la basın toplantısı düzenleyen Milley’ye, bu ziyaretinin nasıl bir mesaj taşıdığı soruldu.

Milley, ziyaretinin amacının görev güçlerini kontrol etmek, ne durumda olduklarını değerlendirmek ve kuvvetlerin korunması gibi konularda rutin bir ziyareti amaçladığını söyledi.

Suriye’de yaklaşık bin ABD askeri olduğunu hatırlatan Milley, “Risk altındalar. Suriye’de bulunan çeşitli aktörler tarafından zaman zaman çeşitli mühimmatlarla saldırıya uğruyorlar. Bu yüzden gidip onları kontrol etmek ve görevin doğrulandığından emin olmam gerek” dedi.

Türkiye ile ABD’nin yıllardır bir ortak çıkarı olduğunu vurgulayan ABD Genelkurmay Başkanı, “Yıllardır oradayız. Ortak çıkarımız IŞİD’in kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasıdır. Halifelik yıkıldı. Ancak örgütün kalıntıları hala orada. Elbette bu benim yapmam gereken bir şeydi. Bir Genelkurmay Başkanı’nın, özellikle de zarar görebilecekleri bir durumdayken, ABD kuvvetlerinin ne durumda olduğunu kontrol etmesi son derece yerinde bir hareket” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ziyaretle ilgili 6 Mart’ta VOA Türkçe’ye yaptıkları açıklamada, “General Milley Suriye’deyken yalnızca ABD askerleriyle görüştü” demişti.

Bakanlık sözcüsü Ned Price da aynı gün basın brifinginde, ABD Genelkurmay Başkanı’nın askerleri ziyaret etmek için dünyanın dört bir yanına gittiğine dikkat çekmiş, “Genelkurmay Başkanı’nın, çoğu durumda potansiyel olarak tehlikede olan yerlerde konuşlandırılmış ve hem kendi halkı hem de dünyanın dört bir yanındaki halklar adına fedakarlık yapan Amerikalı ordu mensuplarını ziyaret etmesi alışılmadık bir durum değil” ifadelerini kullanmıştı.

/Amerika’nın Sesi/

İlginizi çekebilir