MHP’li Kayaalp’i beraat ettiren hakim, Musa Orhan’ı da serbest bırakmış

HDP’li Meral Danış Beştaş, MHP’li Cihan Kayaalp’in çocuğa cinsel istismar suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etmesini Bozdağ’a sordu.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp’in çocuğa cinsel istismar suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etmesini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu. Beştaş, “Karar gerekçesine baktım, her zaman olduğu gibi inanmak istemedim. Karar gerekçesinde çocuğun kahkaha atması beraat gerekçesi olarak kabul edilmiş… Şimdi biz buna adil bir yargılama mı diyeceğiz?” dedi.

Kayaalp, olay üzerine açılan davanın geçen ay yapılan duruşmasında beraat etmişti. Mahkeme beraat kararına gerekçe olarak “cinsel saldırıda mağdurun olayı yönetmesinin mümkün olmadığnı, bu nedenle mağdur E.A.’nın ifadelerinin çelişkili olduğu”nu ve yine mağdur E.A. için “eylemin gerçekleştiği sırada eylemde bulunan kişi ile birlikte kahkaha atması”nı gösterdi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, konuyu Meclis Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri sırasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

‘MUSA ORHAN’I SERBEST BIRAKAN HAKİM’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a şunları söyledi:

“Bu hafta MHP Diyarbakır İl Başkanı beraat etti. Bir çocuğu istismar etti. Karar gerekçesine baktım, her zaman olduğu gibi inanmak istemedim. Karar gerekçesinde çocuğun kahkaha atması beraat gerekçesi olarak kabul edilmiş. Bu hakim İsmail Kızılelma, İpek Er’e cinsel istismarda bulunan Musa Orhan’ı da serbest bırakan hakim. Şimdi biz buna adil bir yargılama mı diyeceğiz? İktidarın ortağının il başkanı istismardan tutuklandı haberleri geçecek, bu kadar kısa sürede kahkaha gerekçesiyle beraat edecek. Özetle şunu söylüyorum. Adalet Bakanı olarak AİHM ve AYM kararlarının uygulanması ve kanunların uygulanması noktasında sizin doğrudan sorumluluğunuz var. Biz bunu bekliyoruz sizden, kanun çıkarmak yetmez bunun uygulanması lazım.”

/

İlginizi çekebilir