Mezopotamya Kültür Merkezi’nden Serê Salê etkinliği

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), dernek binalarında yaptıkları etkinlikle Kürtler ve Ortadoğu’da bulunan birçok halk tarafından yılın başlangıcı olarak kabul edilen 13 Ocak kapsamında Serê Salê’yi kutladı. Kiğı-Karakoçan-Adaklı-Yayladere-Yedisu Kültür Derneği’nin (KAYY-DER) katıldığı kutlamaya çok sayıda yurttaş da katıldı. Yoğun katılımın olduğu Serê Salê kutlamalarına kadınlar başta olmak üzere halkın yöresel kıyafetleriyle katılması dikkat çekti. Kutlama tiyatro gösterimi, stranlar ve halaylarla coşkulu bir şekilde devam etti.

Kutlamada açılış konuşmasını yapan Talat Yeşil, Kürt halkında Serê Salê’nin önemine vurgu yaptı. 23 Aralık 2022’de Paris’te yaşanan katliama vurgu yapılan kutlamada, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler adına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

STRANLAR SÖYLENDİ

Ardından sahne alan MKM öğrencileri, çeşitli stranlar söyledi. Kutlamaya katılan yurttaşlardan bir kısmı stranlara alkış tuttu, diğer kısmı ise anı ölümsüzleştirmek adına telefonlarıyla kayıt altına aldı. Öğrenciler ardından MKM sanatçısı Şahin Özyıldırım sahne alarak çeşitli stranlar seslendirdi.

TİYATRO VE DANS GÖSTERİMİ YAPILDI

Şarkıların ardından KAYY-DER’den tiyatro ekibi sahne aldı. Tiyatro gösterisinden sonra Dengbej Xalide stranlarını seslendirdi. Ardından KAYY-DER’den sanatçılar dans gösterisi yaptı. Gösteri kutlamaya katılanlar tarafından büyük bir ilgiyle izlendi ve uzunca süre alkışlandı.

Kutlama boyunca sık sık tekerleme ve bilmeceler sorularak bilenlere Apê Musa kitabı ve şarkı kasetleri hediye edildi.

Kutlama MKM sanatçılarının yaşamını yitiren sanatçılara adadıkları şarkıları söylenmesi ardından sona erdi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir