Metina’da 5 Peşmerge hayatını kaybetti

Amediye sınırları içinde bulunan Metina bölgesinde düzenlenen saldırıda 5 Peşmerge hayatını kaybetti, 2 Peşmerge de yaralandı.

Peşmerge Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Peşmergelerin ”PKK’nin kurduğu pusu sonucunda” hayatlarını kaybettiği bildirildi.

Açıklamada, “Bugün sabah saatlerinde bir Peşmerge gücü Amedi ilçesinde Metina Dağı’nda, bölge halkı ve köylülerin güvenliğinin sağlanması ve bölgeye istikrarın getirilmesi amacıyla görevini ifa ederken PKK güçleri tarafından pusuya düşürülmüştür. Saldırı sonucunda 5 Peşmerge şehit düşmüş, 4 Peşmerge de yaralanmıştır” denildi.

Peşmerge Bakanlığı açıklamasında, “Daha önce de bu tür saldırıların olabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştuk. Herkes Kürdistan Bölgesi sınırlarına saygı duymalı, güvenlik ve istikrarını tehlikeye atmamalıdır” ifadelerine de yer verdi.

K24’e konuşan Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin’in verdiği bilgiye göre ise ”Duhok’un Amedi ilçesinde Zerevani Peşmerge Güçleri’ne pusu kuran PKK’nin düzenlediği saldırıda 5 Peşmerge şehit düştü, 2 Peşmerge de yaralandı…”

Benzer haberler

Serbest Lezgin ayrıca ”PKK’nin Peşmerge aracına roketli saldırıda bulunduğunu” da söyledi.

PKK’den ise henüz bir açıklama gelmedi.

ANf’nin ”gerilla kaynaklarına” dayandırdığı haberinde ise  ”Irak ve KDP adına hareket eden güçlerin Metina’da gerilla kamplarına saldırdığı ve HPG/YJA Star gerillalarının bu güçlerin daha fazla ilerlememeleri için uyarı ateşi açtığı” belirtildi.

Öte yandan yaralı Peşmergelere ilk müdahalenin Amediye’ye yapıldığı, yaralıların daha sonra Duhok’taki hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı da bildirildi.

/Kaynak: K24- rudaw- anf/

İlginizi çekebilir