Metin Altıok Şiir Ödülü, 28 yıldır tutuklu şair İlhan Sami Çomak’a verildi

Tutuklu şair İlhan Sami Çomak, ‘Hayattayız Nihayet’ kitabıyla, bu yıl 15’incisi düzenlenen Metin Altıok Şiir Ödülü’ne layık görüldü.

Doğan Hızlan başkanlığında, Hilmi Yavuz, Eray Canberk, Şükrü Erbaş, Ali Cengizkan ve Haydar Ergülen’den oluşan seçici kurul ödülün oybirliğiyle Çomak’a verilmesini kararlaştırdı.

Metin Altıok Şiir Ödülü Seçici Kurulu, ödülün verilmesindeki gerekçeyi şu sözlerle anlattı:

“İnsanın ölümcül bir yalnızlık, ‘bir hafıza kaybı’ içinde çürüdüğü; doğanın yıkıcı bir sevgisizlikte can çekiştiği, toplumun, korku ve şiddetten başka bir geleceğinin kalmadığı bir dünyada, 28 yıldır bu dünyanın içinde yaşamadığı halde, olağanüstü bir şiirle, pürüzsüz bir dil ve derinlikle, emekle, aşkla, özgürlük tutkusuyla, barış hayaliyle dünyayı ve insanı yeniden kurduğu için, 15. Metin Altıok Şiir Ödülü, İlhan Sami Çomak’ın “Hayattayız Nihayet” kitabına oybirliğiyle sunulmuştur. Şairimizi kutluyoruz. ”

“Yaşama sevincini hiç kaybetmeyen şairimizi kutluyorum”

Altıok’un kızı ve siyasetçi Zeynep Altıok Akatlı ise Çomak’ın ödül almasına ilişkin şu paylaşımda bulundu:

“Metin Altıok Şiir Ödülümüzün 15.yılını tamamladık. 2021 ödülümüzün sahibi Hayattayız Nihayet adlı kitabıyla İlhan Sami Çomak oldu.

Yaşadığı haksızlıklara rağmen insan sevgisini, insana olan inancını, yaşama sevincini hiç kaybetmeyen ve inceliğini şiire dokuyan şairimizi kutluyorum.”

 

İlhan Sami Çomak kimdir?

1994’te 21 yaşında İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencisiyken gözaltına alınan Çomak tutuklandı.

Gözaltı ve tutuklama sürecinde ağır işkenceler gördü.

Yargıtay, 2000’de Çomak’a verilen müebbet hapis cezasını onadı. Çomak 2001’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu ve DGM’de askeri hakim tarafından yargılandığını, hakimin tarafsız olmadığını, bu nedenle de adil yargılanmadığını belirtti.

AİHM, 2006’da Çomak’ın adil yargılanmadığına hükmetti ve Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum ederek Çomak’ın yeniden yargılanmasına karar verdi.

AİHM kararı sekiz yıl gecikmeli uygulandı. Sekiz yıl aradan sonra İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi 16 Ocak 2014’te yeniden yargılanma talebini haklı buldu. Çomak 11 Mart 2014’te tekrar mahkemeye çıktı. Devam eden süreçte tutuksuz yargılanma talebi reddedildi. Çomak yeniden müebbet hapse mahkum oldu. Yargıtay somut hiçbir delil bulunamamasına rağmen cezayı bir kez daha onandı.

İlhan Sami Çomak 28 yıldır cezaevinde ve 28 yıldır düzyazı ve şiirlerini yazmaya devam ediyor.

 

/rd/

İlginizi çekebilir