Mesud Barzani: Irak hükümeti federal mahkemeyi Kürdistan Bölgesi’ni zayıflatmak için kullanıyor

KDP lideri Mesud Barzani, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Alina Romanowski’niyle görüşmesinde, ”KDP’nin  her zaman seçimin zamanında yapılması taraftarı olduğunu ancak, Irak hükümetinin Kürdistan Bölgesi’nin konumunun zayıflatılması için federal mahkemeyi kullandığını” söyledi.

Mesud Barzani Pirmam’daki konutunda ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Alina Romanowski’niyi  kabul etti.

Rûdaw’ın haberine göre görüşmede, ”Irak ve bölgedeki siyasi durumun yanı sıra Kürdistan Bölgesi genel seçimleri ve Kürdistan Demokrat Parti (KDP) politbürosunun seçime katılma şartlarına ilişkin açıklaması ve tavrı” ele alındı.

“ABD güçlü ve istikrarlı bir Kürdistan Bölgesini destekliyor”

KDP’nin seçimlere ilişkin endişe ve tavrına anladıklarını dile getiren ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Alina Romanowski, partinin tavrını ve taleplerini hem BM Irak Yardım Misyonuna (UNAMI) hem de Iraklı siyasi taraflara ilettiklerini söyledi.

Romanowski, ABD’nin Kürdistan Bölgesi’nin güçlü ve istikrarlı olmasını, çözüme ulaşmak için diğer taraflarla diyaloğun devam etmesini istediğini sözlerine ekledi.

“2014’ten bu yana Kürdistan Bölgesi’ne yönelik siyasi oyunlar oynanıyor”     

ABD’ye gösterdiği ilgi ve dostluktan dolayı teşekkür eden Mesud Barzani, KDP’nin her zaman seçimin zamanında yapılmasını desteklediğini ancak diğer partilerin iki yıldır seçimi yapılmasını engellediğini belirterek şunları söyledi:

“Şimdi de dışarıdan aldıkları destekle, hukuka ve yasal ilkelere, anayasaya aykırı bir kurum aracılığıyla anayasaya aykırı bir seçimi dayatıyorlar. 2014’ten bu yana Kürdistan Bölgesi’nin konumunu zayıflatmak, bütçeyle Kürt halkının aşını kesmek için siyasi oyunlar oynuyorlar” dedi.

“Irak, federal mahkemeyi Kürdistan Bölgesi’ni zayıflatma politikasının aracı yapıyor”

“Halkı yıldırmak için Kürdistan halkına yönelik aç bırakma savaşı veriliyor” diyen KDP lideri Barzani “Irak hükümeti uzun bir süreden beri Kürdistan Bölgesi’ni zayıflatma ve izole siyasetini yürütmekte, Federal Mahkemeyi bu politikanın devamı için bir araç ve silah olarak kullanmaktalar” ifadelerini kullandı.

“KDP şeffaf ve Kürt halkının iradesini temsil eden bir seçimden yanadır”

KDP Politbürosunun seçim deklarasyonun çok net ve açık olduğunu belirten Barzani sözlerini şöyle sürdürdü:

 “KDP seçimden yanadır. Ancak  şeffaf, Kürt halkının iradesini ifade eden, dış müdahalelerden ve yasa dışı yöntemlerin dayatılmasından uzak, sonuçlara kendi çıkarları doğrultusunda karar verebilecekleri bir seçimden yanadır. Bileşenlerin (etnik-dini topluluklar) katılımı olmadan seçim yapılamaz ve bileşenlerin  temsilcileri olmadan parlamento oluşturulamaz. Bunun yanı sıra KDP’nin illerdeki sandalye dağılımı ve komisyonun çalışma yöntemleri konusunda bazı teknik görüşleri var. Ayrıca Iraklı partilerin, devlet yönetimi koalisyonunun oluşumu sırasında varılan ve hiçbir maddesi uygulanmayan anlaşmaya da uyması gerekiyor.”

Kürdistan Bölgesi’nin tek çelişkisinin seçimlerle ilgili olmadığını yineleyen KDP lideri, Kürdistan halkının ekmeği ile maaşlarının kesilmesi, bölgeye yönelik saldırı dalgasının başlatılması ve Kürdistan Bölgesi’ne karşı samimiyetten uzak, yanlış politikaların izlenmesi gibi nedenleri sıraladı.

“KDP’nin seçime katılması isteniyorsa…”

Mesud Barzani, ”eğer tüm partiler KDP’nin seçimlere katılmasını istiyorsa, istikrara hizmet eden şeffaf ve adil seçimler yapılması ve demokratik sürecin ilerlemesi için KDP’nin not düştüğü, önerdiği noktaları dikkate almaları gerektiğini” söyledi.

Barzani “Yasadışı ve bir yerlerin müdahalesi ile anayasaya aykırı bir şekilde sahte meşruiyet dayatmaları ile yapılan seçimler nasıl istikrarı getirebilir? Nasıl seçmenlerin iradesini temsil edebilir” şeklinde değerlendirdi.

 

/rd/

İlginizi çekebilir