Mesrur Barzani: Peşmerge ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Metina’da hayatını kaybeden peşmergelere ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Mesrur Barzani’nin paylaşımı şöyle:

“PKK’nın bugün Peşmerge’ye yönelik saldırısını şiddetle kınıyorum. Şehit Peşmerge ailelerine baş sağlığı yaralılara da acil şifalar diliyorum. Bu vesileyle buradan Kürdistan Parlamentosu ve siyasi partileri bu saldırganlığa karşı tek ses olmaya çağırıyorum.”

Ne olmuştu?

Amediye sınırları içinde bulunan Metina bölgesinde düzenlenen saldırıda 5 Peşmerge hayatını kaybetmiş, 2 Peşmerge de yaralanmıştı.

Benzer haberler

Peşmerge Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Peşmergelerin ”PKK’nin kurduğu pusu sonucunda” hayatlarını kaybettiği bildirildi.

Açıklamada, “Bugün sabah saatlerinde bir Peşmerge gücü Amedi ilçesinde Metina Dağı’nda, bölge halkı ve köylülerin güvenliğinin sağlanması ve bölgeye istikrarın getirilmesi amacıyla görevini ifa ederken PKK güçleri tarafından pusuya düşürülmüştür. Saldırı sonucunda 5 Peşmerge şehit düşmüş, 4 Peşmerge de yaralanmıştır” denildi.

K24’e konuşan Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin’in verdiği bilgiye göre ise ”Duhok’un Amedi ilçesinde Zerevani Peşmerge Güçleri’ne pusu kuran PKK’nin düzenlediği saldırıda 5 Peşmerge şehit düştü, 2 Peşmerge de yaralandı…”

Serbest Lezgin ayrıca ”PKK’nin Peşmerge aracına roketli saldırıda bulunduğunu” da söyledi.

PKK’den ise henüz bir açıklama gelmedi ancak, HPG BİM Sözcülüğü, ”Metina alanında gerilla güçlerinin kamp sahasına girmek isteyen KDP güçlerini uyarmak için havaya ateş açıldığını ve uyarıyı dikkate almadan ilerleyen zırhlı aracın nasıl darbe aldığının tespit edilemediğini” açıkladı.

ANf’nin ”gerilla kaynaklarına” dayandırdığı haberinde de,  ”Irak ve KDP adına hareket eden güçlerin Metina’da gerilla kamplarına saldırdığı ve HPG/YJA Star gerillalarının bu güçlerin daha fazla ilerlememeleri için uyarı ateşi açtığı” belirtildi.

 

İlginizi çekebilir