Meksika, işkenceyle suçlanan eski yetkilisinin iadesi için İsrail’e ikinci kez talepte bulundu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya bir mektup gönderen Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, eski Cezai Soruşturma Kurumu Başkanı Tomas Zeron’un iadesi için ikinci defa yardım talep etti.

Benzer haberler

DFG Kasım ayı raporu: 51 davada 93 gazeteci yargılandı

Dilan Kortak cinayetinde 8 yıldır sonuç yok

Meksika yönetimi, 43 kayıp öğrenci davası olarak bilinen olayda işkence yapmakla suçlanan eski bir cezai soruşturma kurumu başkanının İsrail’den iadesini ikinci defa talep etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya bir mektup gönderen Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, 2014-2016 yılları arasında Cezai Soruşturma Kurumu Başkanlığı yapan Tomas Zeron’un iadesi için yardım talep etti.

Zeron, 2014’te Meksika’nın güneybatısında pedagoji öğrencisi 43 kişinin bir protesto gösterisi sırasında kaybolmasıyla ilgili ağır eleştirilere maruz kalan soruşturmayı yönetmişti.

Meksika’da ‘kayıp öğrenciler için adalet’ yürüyüşü
Obrador yönetimi Zeron’u tanıklara işkence yapmak ve delilleri karartmakla suçluyor. Ayrıca Zeron’un incelemeyi yürütmesine ilişkin açılan soruşturmadan kaçmak için İsrail’e gittiğini de iddia ediyor.

Daha önce görevi kötüye kullanma iddialarını reddeden Zeron hakkında konuşan devlet başkanı, “İsrail’in bir işkenceciyi her ne koşulda olursa olsun koruması söz konusu olamaz” dedi.

Eylül 2021’de de benzer bir iade talebinde bulunan Lopez Obrador, Meksika’daki Yahudi toplumunun Zeron’un iadesine yönelik çabaları desteklemesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Meksika’da eski başsavcı 2014’teki 43 kayıp öğrenci davasıyla ilgili tutuklandı
Geçen sene ağustos ayında 43 kayıp öğrenci davası hakkında toplanan komisyon bir rapor yayınlamış olayın “devlet destekli bir suç” olduğu belirtilmişti. Yine aynı dönemlerde soruşturmayı yürüten başsavcı ve bir emekli general de tutuklanmıştı.

Kaynak: euronews

İlginizi çekebilir