Mehmet Sincar Cinayeti Davası ertelendi

Batman’da 4 Eylül 1993 yılında katledilen Kürt siyasetçi Mehmet Sincar’ın davasında 12’nci duruşması bugün Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma 6 Haziran 2024’e tarihine ertelendi.

12’nci duruşmada, dosya için ilk defa görevlendirilen savcı dosyanın detaylarına vakif olmadığını belirtti.

Savcı, dosya hakkında detaylı inceleme yapmak için mahkemeden duruşmayı ileri bir tarihe ertelemesini istedi.

Mahkeme heyeti savcının talebini kabul ederek duruşmayı 6 Haziran 2024’e erteledi.

Mehmet Sincar kimdir?

1953 yılında Mardin’de doğan Mehmet Sincar, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu.

1991 seçimlerinde Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Mardin Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Halkın Emek Partisi (HEP) kurucuları arasında yer aldı, parti kapatılınca Demokrasi Partisi’ne (DEP) geçti.

4 Eylül 1993’te faili meçhul cinayetleri soruşturmak üzere gittiği Batman’da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Cinayeti ilk olarak Türk İntikam Tugayı adlı bir oluşum üstlendi.

Ancak Susurluk Skandalı sonrası konuyla ilgili bir rapor hazırlayan Kutlu Savaş, Mesut Yılmaz’a ilettiği raporunda, 1994’te Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklu bulunan Muhsin Gül’ün verdiği ifadelerde “Batman’da milletvekili Sincar’ı, Alaattin Kanat, Mesut Mehmetoğlu, İsmail Yeşilmen ve Yeşil kod Ahmet Demir’in birlikte planlayıp öldürdüklerini, bu olaydan sonra Kanat’ın ‘kendisinde garantili imzalı kağıt olduğunu’ söylediğini” yazmıştı.

Rapor, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’a iletilmişti. Bahsi geçen isimlerden olan JİTEM kurucularından Mahmut Yıldırım’a ise hiçbir zaman ulaşılmadı.

Cinayetten Hizbullah üyesi Cihan Yıldız ve firari sanık Ejder Arpa sorumlu tutuldu. Yıldız yapılan yargılamada müebbet hapis cezasına çarptırıldı, firari sanık Arpa ise yakalanamadı.

Diğer faillerin araştırılmadığı dosya, tutuklu tek sanık olan Cihan Yıldız üzerinden sürdürüldü, Mart 2019’da Yıldız’ın “adil yargılanma” talebi kabul edilerek, tahliyesi gerçekleşti.

 

/rd/

İlginizi çekebilir