MEBYA DER Eşbaşkanı Almas’a 8 yıl hapis cezası verildi

Hakkında daha önce verilen 10 yıl hapis cezası “dosyanın eksik incelemesi” nedeniyle bozulan MEBYA DER Eşbaşkanı Yüksel Almas’a, 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Hükümle birlikte Almas’ın tahliyesine karar verildi.
Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Eşbaşkanı Yüksel Almas’a “örgüt üyeliğinden” verilen 10 yıl hapis cezasının İstinaf Mahkemesi tarafından bozulmasının ardından yeniden başlayan yargılamasına devam edildi. İlk derece mahkemenin, Almas’ın örgüt çağrısıyla eylem, açıklama, cenaze ve taziyelere törenlerine katıldığını göz önünde bulundurarak verdiği cezanın İstinaf Mahkemesi tarafından, Almas’ın katıldığı eylemlere yönelik örgüt çağrısının bulunup bulunmadığı, çağrının doğrudan Almas’a mı yapıldığının, çağrı bulunuyorsa, Almas’ın bu çağrı üzerine mi etkinliklere katıldığının tespit edilmemesi nedeniyle bozma kararı verdiği davanın duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
SAVCI CEZA TALEP ETTİ
Duruşmada, tutuklu yargılanan Almas ve avukatları Muhittin Muğuç ile Hava Hülya Atlı hazır bulundu. Duruşmada, Almas’ın üzerine atılı suçu işlediği ve cezalandırılması yönünde verdiği mütalaayı tekrarlayan iddia makamı, mütalaasını tekrarlayarak, Almas’ın tutukluluk halinin devamı yönünde karar verilmesini talep etti. Kürtçe yaptığı savunmasını Türkçeye tercüme edilen Almas, derneklerinin hukuka uygun kurulmuş bir dernek olduğunu, dernekte hukuksuz bir işlem yapmadıklarını belirterek, uzun tutukluluğunun göz önünde bulundurularak tahliye ile birlikte beraatını talep etti.
BERAT VE TAHLİYE TALEBİ
Almas’ın avukatı Muhittin Muğuç, derneğin yasal bir çerçevede kurulduğunu ve bu yönde faaliyetini yürüttüğünü belirterek, derneğin çatışmalarda yaşamını yitirenlerin cenazelerin verilmemesi nedeniyle yaşanan zorluklar nedeniyle kurulduğunu dile getirdi. Cenazelerin verilmemesi nedeniyle yaşanan olayları birkaç örnek üzerinden anlatan Muğuç, müvekkilinin katıldığı etkinliklere örgüt talimatıyla katıldığına dair herhangi bir delilin bulunmadığını ifade ederek, İstinaf Mahkemesi’nin bozma kararı doğrultusunda müvekkilinin tahliyesiyle birlikte beraatını istedi.
8 YIL HAPİS CEZASI VE TAHLİYE KARARI
Almas’a 9 yıl 9 ay hapis cezası veren mahkeme, takdiri indirime giderek Almas’ın cezanı 8 yıl 1 ay 15 güne indirerek, hükümle birlikte tahliyesine karar verdi.

 

/MA/

İlginizi çekebilir