Mazlum Kobani: Hava savunma sistemlerinin güçlendirilmesine ihtiyaç var

Suriye’de IŞİD’e karşı savaşta ABD’nin en önemli müttefiki olarak gördüğü Suriye Demokratik Güçleri (SDG), son dönemde yoğunlaşan saldırılar karşısında ABD’den hava savunma desteğini artırmasını istedi.

SDG, geçen Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye hükümeti kontrolündeki bölgeden gelen patlayıcı yüklü İHA saldırısında altı savaşçısının hayatını kaybettiğini açıklamış, saldırıdan İran milislerini sorumlu tutmuştu.

SDG Komutanı Mazlum Kobani, İran destekli grupların insansız hava araçlarıyla SDG kamplarına düzenlediği saldırıları “tehlikeli bir gelişme” olarak nitelendirdi ve Suriye’nin kuzeydoğusunda “teknik kabiliyetlere ve hava savunma sistemlerinin takviyesine” ihtiyaç duyduklarını söyledi.

“ABD’den güvence aldık”

Benzer haberler

Tunç Soyer: CHP’de değişim sloganı altında umutlar…

Bakırhan’dan Erdoğan’a: De here lo…

ABD tarafının “bu tür saldırıları önlemeye çalışacağını ve çaba göstereceğini teyit ettiğini” belirten Kobani, ABD’nin bölgedeki askerlerini geri çekeceği söylentileriyle ilgili olarak da ABD Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray ve Pentagon’dan bölgedeki misyonun devam ettirileceğine dair güvence aldığını söyledi.

Kobani, “Ancak geri çekilme gelecekte mümkün. Açıkçası Amerikan birliklerinin burada sonsuza dek kalmasını bekleyemeyiz. Bu imkansız” ifadelerini kullandı.

Mazlum Kobani, ABD askerlerinin bölgeden çekilmesinin SDG’ye yönelik İran destekli gruplar, IŞİD ve Türkiye’den gelen tehditleri katlayacağı uyarısında da bulundu ve “Amerikan birlikleri koşullara bağlı olarak çekilecek olursa doğal olarak biz de halkımızın çıkarlarını ve bölgenin düzenini göz önünde bulunduran planlara yöneleceğiz” dedi.

Bu planların Suriye ordusuyla uzun vadeli bir iş birliğini içermediğine vurgu yapan Kobani, Suriye ordusunun IŞİD’e karşı savunma kapasitesinin bulunmadığını kaydetti.

 

/Kaynak: DW/

İlginizi çekebilir