Mazlum İçli: Bu cezalar Kürt olduğumuz için veriliyor

Kobanê eylemleri sırasında 140 kilometre uzaktaki düğünde olduğu görüntülerle belgelenmesine rağmen 4 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Mazlum İçli, Yargıtay’ın cezayı onamasına, “Kürt çocukları olduğumuz için ceza veriliyor” diye tepki gösterdi. 

 IŞİD’in Kobanê’ye saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde Kurdistan ve Türkiye kentlerinde gerçekleştirilen eylemler sırasında yaşamını yitiren 4 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Mazlum İçli hakkında, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” ve iktidarın siyasi malzeme haline getirdiği Yasin Börü ile birlikte 4 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla toplam 124 yıl hapis cezası verildi.

14 yaşında tutuklanan ve Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce yargılanan İçli, S.Ç. isimli kişinin teşhisine dayandırılarak 7 Ekim 2014 günü Bağlar ilçesinde yaşanan olaylarda Yasin Börü, Ahmet Dakak, Hasan Gökguz ve Riyat Güneş’ın ölümünden sorumlu tutuldu. İçli’nin, olay günü 140 kilometre uzaklıktaki bir düğünde müzik ekibinde olduğu görüntüleriyle kanıtlanmasına rağmen 29 Eylül 2021’de görülen duruşmada 124 yıl hapis cezası verildi. İçli’ye verilen ceza, 16 Ağustos’ta ise Yargıtay tarafından onandı. 

 14 yaşında tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konulan,  bir buçuk yıl da tek kişilik hücrede tutulan İçli, Silivri Marmara 5 No’lu L Tipi Cezaevi’nde tutuluyor. 

 İÇLİ: KÜRT OLDUĞUMUZ İÇİN

 

İçli’nin annesi Aynur İçli, oğlu ile 23 Ağustos’ta yaptığı telefon görüşmesini aktardı. Anne İçli, oğlunun cezanın onanmasına dair, “Kürt çocukları olduğumuz için ceza veriyorlar” dediğini söyledi. Anne İçli, oğlunun suçsuz olduğunun eninde sonunda açığa çıkacağının altını çizdi. 

 

‘ÇOCUKLUĞUNU ELİNDEN ALDILAR’

 

“Mazlum’un çocukluğunu elinden aldılar” diyen anne Aynur İçli, “Mazlum çocuktu daha, ortaokula gidiyordu. Babasıyla düğünlere gidiyordu. 14 yaşındaki bir çocuk, nasıl öyle bir olaya girsin? Mazlum okulundaydı, okul hayatını elinden aldılar, gençliğini aldılar. 9 yıldır içerdedir. 14 yaşındaki bir çocuk, bir buçuk yıl Ankara’da, İstanbul’da ise 6 ay tekli hücrede kaldı. Bu adalet mi? Bu Türkiye’nin adaleti mi?” diye sordu. 

 

TÜM DELİLLER REDDEDİLDİ 

 

Çok sayıda delilin olduğunu ve çocuğunun suç işlemediğini belirten İçli, “Çocuğum suçsuz ve günahsız.  Herkes şahit, oğlum bir şey yapmadı, bu suçu işlemedi. Çok sayıda kanıtımız var. Babası ve amcalarıyla düğündeydi. Deliller, telefon sinyalleri, taksicinin görüşü, düğünün sahibinin görüşleri var. Düğünün sahibi, damat bile ifade verdi, çocuğumun 3 gün kendilerinde kaldığını ve düğün için geldiğini söyledi. Ama delillerimizin hepsini reddettiler. Yargıtay’a, savcı, hâkimlere çağrıda bulunuyorum, dosyayı yeniden açsınlar ve oğlumu serbest bıraksınlar. Mazlum 14 yaşında içeri girdi, Kürt çocuğu olduğu için bize işkence yapıyorlar. Biz Kürt’üz diye mi bize işkence ediyorlar? Kürt olan herkes işkence mi görmeli? Oğlum şu an da Silivri’de tutuklu bulunuyor ve ben her zaman gidemiyorum, hastayım, kalp ve tansiyon rahatsızlıklarım var. 24 saatlik bir yol, hem maddi hem manevi olarak gidemiyorum. Ellerini vicdanlarına koysunlar ve çocuğumu o kapıların ardından çıkarsınlar” diye konuştu. 

 

‘ÖMRÜNÜ ORADA ÇÜRÜTTÜLER’

 

“Oğlumun ömür boyu cezaevinde olmasını vicdan kabul eder mi?” diye soran İçli, “Düğünlerde saz çalar, şarkı söylerdi, yine sevdiği şeyi yapsın. Çocuğumun işi bundan başka bir şey değil. Zaten çocukluğunu aldılar, ömrünü orada çürüttüler. Çocukluğunu yaşayamadı. 21 yaşında oldu. Oğlumun orada kalmasını istemiyorum. Kürt çocuklarının hepsini bıraksınlar, haksızlık yapıyorlar. Mazlum Kürt çocuğu olduğu için zulüm mü yapılması gerekiyor? Ömrü oralarda gitmesin, çocuğumu bıraksınlar” diye seslendi.

 

‘DOSYAYA BAKMADAN KARAR VERDİLER’

 

Ağabey Zülfü Şiyar İçli de verilen karara tepki göstererek, “Benim kardeşim 14 yaşındaydı, 14 yaşındaki bir çocuğun 4 kişiyi katletmesi akıl alacak bir şey değil. Bu insani bir şey de değil. Onlarca insanın dışarda olduğu gün, 14 yaşındaki çocuk mu gidip o insanı öldürebilir? Öyle bir şey yok, tamamen yalan. Olay olduğu gün kardeşim köyde düğündeydi. O, babam, amcam, ekip arkadaşlarımız hepsi düğündeydi. 10 günlük bir sürede orada kaldılar. O dönemler bayram dönemiydi, biz de düğüncüler evden çıkar, 40 gün gelmediğimiz olurdu. Mazlum o gün düğünde davul çalıyordu, babamla birlikte şarkı söylüyordu. Mazlum suçsuz, savcı ve hakim de onun suçsuz olduğunu biliyor. Yargıtay’ da onun suçsuz olduğunu biliyor ama dosyaya bakmadan onayladılar. Bunun acilen değiştirilmesini istiyoruz” diye belirtti. 

 

‘ÇOCUKKEN ALDILAR ŞİMDİ 21 YAŞINDA!’

 

İçli, şunları söyledi: “Onun hayali sanatçı olmaktı, şarkılar söylemekti, bağlama çalmaktı. Başka da hiçbir şeyi yoktu. Mazlum’un dosyası Kürt meselesi haline dönüştürüldü. Başka diyecek bir şey bulamıyoruz. 7 yıl geçti, anlat anlat dilimizde tüy kalmadı, herkes bize inanıyor ama sonuç yok. Mazlum’un suçsuz olduğunu herkes biliyor, ceza verenler de biliyor, kime kanıtlayacağız. Kardeşimizin beraatını talep ediyoruz” şeklinde konuştu. 

 

Ağabey Mahsun İçli de, kardeşinin olayla bir ilgisinin olmadığını ifade ederek, “8-9 delil olmasına rağmen mahkeme hiçbir şekilde kabul etmedi, en son Yargıtay da onayladı. O gün Mazlum babamla birlikte düğünde davul çalıyordu. Şahitlerimiz var, görüntüler var. Köy yerinde de incelemeler yapıldı ama yine de mahkeme bunu kabul etmedi. Suçu yok” dedi. 

 

Mezopotamya Ajansı / Eylem Akdağ

İlginizi çekebilir