Mardin’de hakim, eşiyle tartışan 3 ortaokul öğrencisini gözaltına aldırdı

Mardin’de bir hakimin, öğretmen eşiyle tartışan 3 öğrenciyi, gözaltına aldırdığı iddia edildi. Olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamalarda, olay doğrulanırken, yaşananın sadece bir tartışmadan ibaret olduğu öne sürüldü.

ÖĞRENCİLERİ OKUL ÇIKIŞINDA GÖZALTINA ALDIRDI
Benzer haberler

ESP: Zimanê me; hebûn, nasname û rûmeta me ye

UNESCO’ya göre Kırmancki (Kırdki – Zazaca) yok…

Artuklu ilçesinde Hacı Suphiye Bölünmez İmam Hatip Ortaokulu’nda görevli öğretmen olan N.Y. ile 3 öğrenci arasında iddiaya göre tartışma yaşandı. Tartışmada öğrencilerden birinin kendisine küfrettiğini iddia eden N.Y., olayı hakim olan eşine anlattı. Bunun üzerine hakim H.Y.’nin 5 polis aracı eşliğinde okula gelerek okul yönetimiyle görüştüğü, yönetimin okula girmelerine izin vermemesi üzerine okul çıkışında 3 öğrenciyi gözaltına aldırdığı ve adliyede ifadelerini aldıktan sonra serbest bıraktırdığı iddia edildi.

BAŞSAVCI GÖZALTI OLAYINI DOĞRULADI: ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Polislerin hakimle gitmediği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Mardin İdare Mahkemesi’nde görev yapmakta olan bir hakim meslektaşımızın öğretmen eşinin, kendisine hakaret eden öğrenciler hakkında şikayeti üzerine soruşturma başlatılmış, yaşanan olay sonrasında şikayetçinin eşi hakim sıfatıyla değil, eşine destek olmak için okula gitmiştir. Soruşturmada görev alan polis memurları öğretmen eşinin hakim olarak görev yaptığından dahi haberdar değillerdir.

ÖĞRENCİLER KİMLİK TESPİTLERİNİN ARDINDAN AİLELERİNE TESLİM EDİLDİ

Olayın yerel basına yansıması üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığımızın kimseye ayrıcalık ve imtiyaz tanınmayacağı, yalnızca yasal mevzuatın uygulanacağı yönündeki sözlü talimatlarına rağmen, kimlik tespitleri yapıldıktan sonra ailelerine teslim edilen çocuklarımızın, ısrarlı bir şekilde gözaltına alındıkları ve hakimin polislerle birlikte okula baskın yaptığı yönündeki tezvirat içeren haberler gerçek dışı, görev yapmakta olan bir hakim meslektaşımız nezdinde yargıyı itibarsızlaştırma gayretinden öteye geçmeyen, herkesin malumu olan çarpık bir zihniyetin ürünüdür. Şikayet hakkı herkesin anayasal hakkıdır ve Cumhuriyet Başsavcılıkları şikayetleri soruşturmakla görevlidir.”

Kaynak:Bold

İlginizi çekebilir