Mardin Valiliği’nden kentte 15 günlük giriş yasağı

Mardin Valiliği, açlık grevi eylemlerine destek amaçlı düzenlenecek etkinliklerin önüne geçmek için kentte 15 günlük eylem etkinlik ve kente giriş yasağı getirildiğini duyurdu.

Mardin Valiliği, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması ve artan hak ihlallerini protesto etmek amacıyla cezaevlerinde 27 Kasım’da  başlatılan  açlık grevi eylemlerine destek  amaçlı düzenlenecek etkinliklerin önüne geçmek için kentte 15 günlük eylem etkinlik yasağı yanı sıra, farklı kentlerden gelecek araç ve vatandaşların da kente girişlerine izin verilmeyeceğini duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada,

Benzer haberler

Mesrur Barzani, Brett McGurk ile KDP-YNK ve Erbil- Bağdat…

Filistin yönetimi, İsrail ile güvenlik işbirliğini…

Korsan eylemlerin başlatılması için” sosyal medyada çağrıların yapıldığı, bu durumun “vatandaşların günlük yaşamını aşırı katlanılamaz ölçüde zora sokacağı, kamu düzenini zedeleyici görüntülerin topluma yansıtılarak karşıt görüşlü gruplar arasında çatışma zemini oluşturmaya dönük provokatif olaylara sebebiyet verilebileceği” gerekçe gösterilerek, “metro, havaalanı, tren garları, eğlence mekanları vb. yerlerin hedef seçilerek buralarda bombalı/silahlı saldırılar gerçekleştirilebileceği” ifade edildi.

İstihbari bilgilerde; bazı dernekler ve gruplar tarafından, PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan infaz koşulları ile alakalı yapılan açlık grevlerine destek olmak amacıyla önümüzdeki günlerde kent merkezinde açık alanlarda eylem ve etkinliklerin yapılacağı yönünde bilgiler olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, – tecridi protesto, açlık grevleri ve ölüm oruçlarını canlı tutmak amacıyla yapılmak istenecek, yürüyüş, basın açıklaması, protesto eylemi, yol kapama vb. her türlü eylem sebebiyle “güvenlik güçleri ile vatandaşları karşı karşıya getirmeyi amaçlayan provokatif eylemlerin” yaşanabileceği vurgulandı.

Açıklamada, ayrıca “Boğaziçi Üniversitesi’ne yeni atanan rektörün istifa etmesine yönelik düzenlenen protesto gösterilerinin her geçen gün büyütülerek diğer şehirlere yayılması amacıyla sosyal medya paylaşımlarının yapıldığı ve bu paylaşımlar doğrultusunda birçok ilimizde konuyla ilgili eylemler gerçekleştirildiği/gerçekleştirilmek istenildiği, bu eylemler sonucunda kamuoyunda Gezi Parkı Eylemleri olarak bilinen ve ülke genelinde birçok şehrimizde gerçekleşen ve kamu düzenini, kamu güvenliğini, kamu asayişini bozan vatandaşlarımızın hayatını katlanılmayacak derecede zorlaştıracak ölçüde etkileyen eylemlere dönüştürülmesinin amaçlandığı değerlendirilmektedir” denildi.

rudaw

İlginizi çekebilir