Manş Denizi’nde ölen göçmenlerin arasında Kürtler de var

Fransa’dan Manş Denizi üzerinden İngiltere’ye geçmeye çalışan göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu en az 31 göçmen hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında Kürt göçmenler de bulunuyor.

Göçmenlerin Fransa’nın Calais kentinden Manş Denizi üzerinden tekneyle İngiltere’ye ulaşmaya çalıştığı belirtildi. Açıklama Fransa İçişleri Bakanlığı’ndan yapıldı.

Bir balıkçının Manş Denizi’nde cesetler görmesi üzerine yetkililere haber verdiği ifade edilen açıklamada, yapılan aramalarda teknenin battığının tespit ediliği aktarıldı.

Calais kentine giden İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yaşamını yitiren göçmenlerin sayısının en az 31’e yükseldiğini bildirdi.

Bu kişilerin arasında 5 kadının ve 1 kız çocuğunun bulunduğunu aktaran Darmanin, 2 kişinin kurtarıldığını kaydetti. İçişleri Bakanı, batan tekneyle ilgili 5 şüphelinin de tutuklandığını söyledi.

Savcıların açıklamalarına göre, tekne dün Fransa’nın kuzey kıyılarında battığında on yedi erkek, yedi kadın ve üç küçük çocuk öldü. Darmanin, 5 şüpheli insan kaçakçısının dün tutuklandığını söyledi.

Bakan, beşinci şüphelinin arabasının Almanya’da kayıtlı olduğunu ve Almanya’dan şişme Zodiac botları satın aldığını söyledi.

Darmanin, Fransa’nın yılın başından bu yana 1.500 insan kaçakçısını tutukladığını söyledi. Bu kişilerin Polisin telefon konuşmalarını dinlemesini engellemek için şifreleme kullanarak “mafya örgütleri gibi çalıştıklarını” söyledi.

Kuzeydeki Lille kentindeki savcılar ise, beş kişi hakkında cinayet ve bedensel zarar verme, suç çetesine üye olma ve yasadışı sınır geçişlerine yardım etme suçlarından soruşturma başlattı.

Macron acil toplantıya çağırdı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Avrupa Birliği’ni (AB) “göç sorununa” ilişkin acil toplantı yapmaya çağırdı.

AB Sınır Güvenliği Ajansı Frontex’in imkanlarının derhal güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Macron, “Fransa, Manş Denizi’nin mezarlığa dönüşmesine izin vermeyecek” dedi. Dunkerque Savcılığından yapılan açıklamada, düzensiz göçmenlerin İngiltere’ye geçişini sağlamaya çalışanlara yönelik soruşturma başlatıldığı bildirildi.

“Bir kaç farklı milletten insan var”

Kürdistan Bölgesi Hükumeti Fransa Temsilcisi Ali Dolemeri, göçmenler içerisinde Kürtlerin de bulunduğunu bildirdi.

Dolemeri, “Ancak teknedeki göçmenlerin tümü Kürt değil. Bir kaç farklı milletten insanlar. Yine, Kürtlerin Kürdistan’ın hangi parçasından olduklarını da henüz bilmiyoruz” dedi.

Ali Dolemeri, kimliklerin tespiti için Fransa polisinden destek istediklerini ancak bunun vakit alacağını kaydetti.

Lutke Mülteci ve Göçmen İşleri Vakfı Başkanı Ari Celal ise Rûdaw’a yaptığı açıklamada, batan teknedeki göçmenlerin kimlik bilgilerine henüz ulaşamadıklarını, aralarında Kürtler olup olmadığını bilemediklerini söyledi.

Celal, ayrıca konu hakkında bilgisi veya söz konusu teknede tanıdığı olduğunu bilenlerin kendilerine ulaşmasını istedi.

/Rudaw/

İlginizi çekebilir