Mahmut Güneş: Ben dönebildim ama dönemeyenler var

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Türkiye’de önce tutuklanan, sonra da yurt dışına çıkma yasağıyla tahliye edilen, Alman vatandaşı Malatyalı Kürt iş insanı Mahmut Güneş, sonunda Almanya’ya ve ailesine geri dönmeyi başardı. 

Bir tweet yüzünden 3 yıl hapis cezasına çarptırılan ve hakkında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘hakaret’ ile ‘terör propagandası’ davası açılan Güneş,  yurt dışı yasağı devam ederken, Bulgaristan üzerinden Türkiye’den kaçmak zorunda kaldığını, kendisine başka bir seçenek bırakılmadığını söyledi.

Güneş şunları söyledi:

”Almış olduğum hapis cezası İstinaf’ta onaylanmış ve dosyam Yargıtay’a gönderilmişti. Bu arada avukatım Anayasa Mahkemesi’ne hak ihlali nedeniyle bireysel başvuru yapmıştı fakat Anayasa Mahkemesi’nin iş yoğunluğu nedeniyle dosyamı iki yıldan önce ele alması mümkün değildi. Belki de cezamı çektikten sonra ele alınacaktı ve dolayısıyla karar olumlu çıksa da bana bir faydası olmayacaktı. Öte yandan 15 Haziran’da başka bir davadan mahkemem vardı. Buradan ceza alma ihtimalim de vardı çünkü suçlama ağırdı. Bana ait olmayan birçok paylaşımı sanki ben yapmışım gibi tamamen kasti bir biçimde mağdur edildimve 8 ay boyunca çok sıkıntı çektim ama bu kadarla kalmıyordu. Daha da mağdur edilebilirdim…”

Yurt dışı yasağının kaldırılması için de müracaat ettiğini bildiren Güneş, ‘‘Ancak aradan aylar geçmesine rağmen dilekçemize olumlu ya da olumsuz bir cevap verilmedi. Bu dönemde ben Türkiye’de ailem de Almanya’da epey sıkıntı yaşadık. İşim de bu durumdan ötürü olumsuz etkilendi ve farklı seçenekleri aramak dışında bana başka bir çıkış yolu bırakılmadı’‘ ifadesini kullandı.

Önceki gün Almanya’ya geri dönen ve ailesi ile arkadaşları tarafından Dortmund  Havaalanı’nda karşılanan Mahmut Güneş, yaşadıklarını SAT 1 ve WDR televizyonlarına da değerlendirdi. Alman kanallarında Alman hükümetini eleştiren Güneş, ‘‘Almanya insan hakları, demokrasi ve özgürlükler konusunda daha etkili bir Türkiye politikası izleyebilir. Oradaki tutuklanmış ya da Almanya’ya gelmesi engellemiş vatandaşlarına daha açık ve net bir şekilde sahip çıkabilir ama pasif kalıyor’‘ dedi.

Güneş, ”ben kendi imkanlarımla ve risk olarak döndüm ama dönemeyenler var ve onlar da mağdur” dedi.

Türkiye’de cezaevinde 18 gün hücrede tek başına tutulduğunu belirten Güneş son olarak, ”Türkiye cezaevlerinde yaşanan bir insanlık dramı da var. Hasta mapuslar sorunu var ve maalesef bazıları hayatını kaybediyor ve onlarla ilgili yeterli duyarlılık da gösterilmiyor” dedi.

 

 

 

İlginizi çekebilir