Mahmur’dan uluslararası kuruluşlara çağrı: Sorumluluklarınızı yerine getirin

 Mahmur Kampı Demokratik Halk Meclisi, üzerlerindeki baskı ve saldırıya dair uluslararası kuruluşlara “sorumluluklarınızı” yerine getirin çağrısı yaptı. 

Mahmur Mülteci Kampı Demokratik Halk Meclisi, Türkiye’nin son saldırısını ve kampa yönelik tehditlere ilişkin basın açıklama yaptı. Meclis binası önünde yapılan açıklamaya, kamp halkı katıldı. Halk Meclisi Eşbaşkanı Ali Ürek yaptığı açıklamada, “Biz kamp halkı olarak yoksulluktan dolayı topraklarımızdan terk etmedik, yaşanan adaletsizliği kabullenmediğimiz için mülteci olduk. Mülteciler olarak, Irak Hükümeti, Göç ve Mülteciler Bakanlığı, Birleşmiş Milletler ve bütün kamuoyunu durumumuz hakkında bilgilendirmek istiyoruz ve isteklerimizi sıralamak istiyoruz” dedi. 

‘İSTEĞİMİZLE MÜLTECİ OLMADIK’

Türkiye’nin eylemleri ve saldırganlığı nedeniyle mülteci yaşamlarında büyük zorluklarla karşılaştıklarını ve büyük bedeller ödediklerini ifade eden Ürek, “Mülteci durumuna düşmemizin tek sebebi Türkiye’dir. Meşru haklarımızı yok saydığı politikalar nedeniyle 28 yıldır Mexmur Kampındayız ve mülteciyiz. Gönüllü olarak mülteci olmadık, tüm dünya halkları gibi kendi kimliğimiz ve dilimizle topraklarımızda yaşamak istedik. Biz de barış ve huzur dolu bir hayat içerisinde yaşamak istedik” diye konuştu.

‘BAHANELERLE HEDEF HALİNE GETİRİLİYORUZ’

Benzer haberler

Mexmur’da soykırım ve katliamlar yapılmak istendiğine dikkati çeken Ürek, “Mexmur halkı olarak hayatımızdan sorumlu olan makamlar ve güçlere, şunu çok net bir şekilde belirtmek istiyoruz ve bizi anlamınızı istiyoruz; Türkiye 28 yıl önce bize yaptıklarını, bugün aynı şekilde soykırım ve katliamlar yaparak sürdürmek istiyor. Dolayısıyla sudan bahanelerle bizi hedef haline getirip saldırıyor ve içinde bulunduğumuz huzuru ve güven ortamı bozmak istiyor” diye belirtti. 

 MAHMUR BİR MÜLTECİ KAMPI 

Mahmur’un sivillerin yaşadığı bir kamp olduğunu hatırlatan Ürek, “Kampta nüfusumuzun büyük bir kısmını çocuklar, kadınlar ve yaşlılarda oluşuyor. Türkiye’de iktidardaki AKP-MHP faşist bir rejimdir. Bu güç bölgenin istikrarını bozmakta ve Kürt halkı nerede olursa olsun onun düşmanlığını yapmaktadır. Bu rejime karşıyız, çünkü bu faşist devlet, Kürt halkına her gün soykırım yapıyor ve bugün de yapmak istiyor” ifadelerini kullandı.

 ULUSLARARASI KURULUŞLARA ÇAĞRI

Mahmurlular olarak dünya halklarına çağrıda bulunduklarını dile getiren Ürek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birleşmiş Milletler, Göç ve Mülteciler Bakanlığını, Irak merkezi hükümetini ve insan hakları kuruluşlarını bize yönelik bu saldırılara karşı tavır almaya ve kampı saldırılara karşı korumaya çağırıyoruz. Yani kampa karşı sorumluluklarınızı yerine getirin.”

/MA/

İlginizi çekebilir