Ma Music’ten İzmir’de Kürtçe müzik şöleni

 Turneye çıkan Ma Music, Ankara ve İstanbul’un ardından İzmir’de Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde konser verdi.

Turneye çıkan Ma Music, Ankara ve İstanbul’un ardından İzmir’de Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde konser düzenledi. Seyme Organizasyon tarafından organize edilen konsere yüzlerce yurttaş katıldı. Konserde ilk parça Jîna Amînî’nin katledilmesinin ardından başlayan ve Rojhilat’ta  devam eden devrime, konser ise Kobanê’nin kurtuluşuna adandı.

Zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde başlayan konserde salona sığmayan yurttaşlar için ek sandalyeler getirildi. Erdewan Zaxoyî, Eyaz Yûsif, Merûf, Reşîdê Cindî, Alî Baran, Îsa Berwarî, Şukrî Rêkanî ile Erîvan Radyosu’ndan, Dersîm, Behdînan ve Botan yörelerinden şarkılar seslendirdi. Dinleyiciler de zılgıt ve alkışlarla sanatçılara eşlik etti. Konserin bitmesiyle beraber konsere katılan yurttaşlar sanatçıları ayakta alkışladı.

Benzer haberler

Wikimedia, Kürtçenin Sorani lehçesinde sözlük oluşturdu

Kürd Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı Kürt…

‘KÜRTÇE MÜZİKSİZ BIRAKMAYACAĞIZ’

Konserin sonunda kısa bir konuşma yapan Ma Music’ten Şêrko Kanîwar, konserde emeği geçen herkese teşekkürlerini dile getirdi. Kanîwar, “6 yıl önce Amed’de halka söz verdik; Ne olursa olsun bu çocukları müziksiz bırakmayacağız. Sadece çocukları değil, ‘çocukların ailesini de müziksiz bırakmayacağız’ dedik. Siz ne kadar sahip çıkarsanız bu kültür ve müzik o kadar ilerleyecek. Biz bir daha geleceğiz” dedi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir