Lavrov’dan Hamas ve El Fetih’e çağrı yaptı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Hamas ve El Fetih’e aralarındaki farklılıkları bir kenara bırakarak Filistin halkının iyiliği için birleşme çağrısında bulundu.

Moskova’da birleşik bir hükümet kurulması için yapılan görüşmeler Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye’nin görevinden istifa etmesinden kısa süre sonra gerçekleşiyor.

Filistinli heyetlere hitap eden Lavrov, Moskova müzakerelerinin teknokrat bir hükümeti destekleme ihtiyacı konusunda “tüm gruplar arasında karşılıklı anlayış” ile sonuçlanacağını umduğunu söyledi.

En çok okunanlarDEVAMIÜnlü porno yıldızı Jesse Jane 43 yaşındahayatını kaybetti

Moskova’nın uzun zamandır İsrail ve Filistin Yönetimi arasında “doğrudan görüşmeleri” savunduğunu söyleyen Rus Dışişleri Bakanı, bununla birlikte “kontrolleri dışındaki nedenlerden dolayı” bu görüşmelerin gerçekleşmediğini söyledi.

Euronews’de yer alan haberde, Rus bakan konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu müzakerelerin ertelenmesinin bahanelerinden biri Filistin saflarında birliğin olmaması. Zira diğer taraf, Filistinliler adına kimin konuştuğunun bilinmediği bir ortamda müzakere yapmanın imkansız olduğunu savunuyor. İsa Peygamber Filistin’de doğdu. Onun sözlerinden biri şudur: ‘Kendi içinde bölünmüş bir ev ayakta kalamaz’. Hz. İsa hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar tarafından onurlandırılır. Bence bu söz Filistin birliğini yeniden tesis etmenin zorluğunu yansıtıyor. Bu Filistinlilerin kendilerinden başka kimseye bağlı değildir.”

Lavrov, Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Rus Orta Doğu uzmanlarının heyetlere  yardımcı olmak ve danışmanlık vermek üzere hazır bulunduğunu da sözlerine ekledi.

İlginizi çekebilir