Lavrov: Erbil tecrübesinin Suriye’deki Kürt sorunun çözümünde rolü olacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Erbil tecrübesinin Suriye’deki Kürt sorunun çözümünde rolü olacak. O tecrübenin Suriye’ye aktırılması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Lavrov, başkent Moskova’da 2021’i değerlendiren ve gündemdeki konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

K24’ün haberine göre Kürt sorununun Suriye müzakerelerinde gündemde olduğunu kaydeden Lavrov, Suriye Anayasa Komisyonu’nda Kürtlerin olduğunu ancak tüm Kürtleri temsil etmediklerini belirtti.

”Komisyon dışındaki Kürtlerin bazılarının ABD’yi, bazılarının da Türkiye’yi desteklediğini” vurgulayan Lavrov, ”Trump’ın ABD güçlerini Suriye’den çekeceğini duyurmasının ardından Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Şam ile müzakereler için adım attığını, ABD’nin tutumunu değiştirmesinin ardından SDG’nin de adımın devamını getirmediğini” söyledi.

Kürt liderlerin uzun süreli bir diyalog sürecine ihtiyaç duyduklarına inandığını kaydeden Lavrov, ABD’nin Suriye krizini çözemeyeceğini de ileri sürdü.

Suriye’de Kürtlerle iletişimlerinin devam ettiğini ve Kürtler için yaşam temelini oluşturan şartlar çerçevesinde Şam’la müzakere masasına oturmaları için çalıştıklarını söyleyen Lavrov, gelecekte ilişkilerin iyileşmesinde diplomasinin rolünün olacağını bildirdi.

“ERBİL TECRÜBESİNİN ÇÖZÜMDE ROLÜ OLACAK”

Lavrov, “Erbil tecrübesinin çözümde rolü olacak. 2 yıl önce Bağdat ve Erbil’i ziyaret ettim. O zaman Irak ve Suriye’deki tüm taraflarla iletişimdeydim. O tecrübenin Suriye’ye aktırılması gerektiğine inanıyorum” dedi.

ABD’nin İran’a yönelik siyasetini değerlendiren Lavrov, “Amerikalıların, sadece Suriye’yi değil, Irak’ı da İran ve İran’ın çıkarları ile mücadele alanı yapmaya çalıştığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İlginizi çekebilir