Lavrov BM’nin Karadeniz tahıl anlaşmasını canlandırma teklifini reddetti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey, Batı’yı bir “yalan imparatorluğu” olarak nitelendirdi ve Birleşmiş Milletler’in Karadeniz tahıl girişimini canlandırmaya yönelik son önerilerinin, Moskova’ya verilen taahhütleri yerine getirmediği için kabul görmeyeceğini söyledi.

Lavrov, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarının sonunda New York’ta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dünya liderlerininin her yıl biraraya geldiği ve Ukrayna ile Batılı müttefiklerinin Rusya’nın işgaline karşı savaşan Kiev’e destek aradığı yoğun bir küresel diplomasi haftasının ardından konuşan Lavrov, “Genel Sekretere önerilerinin neden işe yaramayacağını açıkladık. Onları reddetmiyoruz. Sadece gerçekçi değiller. Uygulanmaları mümkün değil” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres geçen ay Lavrov’a yazdığı mektupta, Moskova’yı Ukrayna’nın koridor üzerinden tahıl ihraç etmesini sağlayan ve küresel gıda sıkıntısını gidermeye yardımcı olan Karadeniz anlaşmasına geri dönmeye ikna etmeye çalışmıştı.

Guterres, Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatını iyileştirmek için BM’nin atabileceği dört adımın ana hatlarını çizmişti.

Kiev tarafından desteklenen 10 maddelik barış planının da “tamamen uygulanabilir olmadığını” kaydeden Lavrov, Ukrayna ile Batı’nın bu plana bağlı kalması halinde çatışmanın savaş alanında çözüleceğini söyledi.

Lavrov, Moskova’nın Karadeniz tahıl girişiminden ayrıldığını çünkü Rus bankası üzerindeki yaptırımların kaldırılması ve küresel SWIFT sistemine yeniden bağlanması dahil Rusya’ya verilen sözlerin yerine getirilmediğini de yineledi.

/voa/

İlginizi çekebilir