Kürt yayıncılar Kürtçe derslerini seçen öğrencilere destek verecek

Avesta Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Keskin, yayınevi olarak Kürtçe seçmeli dersleri tercih edenler için de başta çocuk ve eğitsel kitaplar olmak üzere bin kitap bağışlamayı taahhüt etti. Yazar Xalid Sadini de, Keskin’e destek vererek Peywend ve Lorya yayınlarının da 2 bin kitapla kampanyaya katılacağını bildirdi.

Türkiye Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta okullarda 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersler için süreç işliyor.

Yaşayan Diller ve Lehçeler (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi kapsamında, Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçeleri de seçmeli dersler arasında yer alıyor.

Seçmeli dersler için siyasi partiler, milletvekilleri, parti ve örgütler, aydın ve yazarlar, ailelere çocukları için Kürtçe seçmeli dersleri tercih etmesi çağrısında bulundu.

Kürt yayınevlerinden destek

Avesta Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Keskin, sosyal mödya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Seçmeli ders, Kürtler için tam bir sınav niteliğinde, sadece dil değil, samimiyet sınavı da” dedi.

Sonuçtan pek emin olmasa da bu saatten sonra yapacak tek şeyin “sınava asılmak” olduğunu belirten Keskin, “Çocuklarınızı dillerinden mahrum etmeyin! STK ve partilerin bu işe el atması olumlu. Basit bir oy işlemi için seferber olunurken bu kadar girift bir meselenin kendiliğinden gerçekleşmesi beklenemez. Biraz daha ciddi eğilmek gerekiyor. Îsal nebû saleke din! Lê ê muheqeq bibe. (Bu yıl olmazsa gelecek yıl! Ama muhakkak olacak)” ifadelerini kullandı.

Keskin, “Ve yayınevi olarak bunun mekanizmaları oluşturulduğu takdirde başta çocuk ve eğitsel kitaplar olmak üzere 1000 (bin) kitap bağışlamayı taahhüt ediyoruz” dedi.

Yazar Xalid Sadi’ni de Keskin’in mesajını rettwit ederek, “Madem kardeşim Abdullah Keskin yayıncıların omuzuna böyle bir yük yükledi, Pewend Yayınları ve Lorya Kitap da bu kampanyaya 2 bin Kurmancî ve Zazakî kitap bağışlayacak” diye yazdı.

Sadini ayrıca Nûbihar, Lis Yayınları, Sitav Yayınevi, Wardoze, Dara ve Na yayınevlerini de etiketleyerek, “Peki siz ne diyorsunuz?” sözleri ile çağrı yaptı.

Bejan’dan eğitim seti

Dünyanın ilk Kürtçe çocuk oyunu olan Bejan’ın, Bejan Çizgi Film, Bejan Eğitim Seti ve Bejan oyuncak projesinin sahibi Erkam Yazılım’ın CEO’su Behmen Doğu da, kampanyaya 150 adet “Bejan Kürtçe Öğreniyor” seti hediye edeceklerini söyledi.

Doğu, sosyal medya hesabından “Kürtçe” ve “Kürt” etiketi ile, şu paylaşımı yaptı:

“Erkam yazılım olarak Seçmeli Kürtçe Dersleri teşvik etmek adına 150 adet ‘Bejan Kürtçe Öğreniyor’ seti hediye edeceğiz. Batman, Diyarbakır merkezli Kürtçe dil platformları üzerinden dağıtımını yapacağımız setler kaynak eser niteliğinde olup 19 kitaptan oluşmaktadır.”

/rudaw/
İlginizi çekebilir