Kürt şehri Afrin’de demografik yapıyı Türkleştirme politikası sürüyor

Türkiye’nin Afrin’de yürüttüğü Türkleştirme politikalarını değerlendiren Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Göçmen İşleri Dairesi Başkanı Şêxmûs Ehmed, “Türkiye’nin amacı bölgenin demografik yapısını değiştirmektir” dedi. 

Hawar Haber Ajansı’nda (ANHA) yer alan habere göre; Afrîn, Türkiye ve paramiliter güçlerin kontrolüne geçmeden önce Kürt nüfusunun yüzde 95’in üzerindeydi. Bu oran yüzde 25’lere kadar düştü. Zorunlu göçü insanlığa karşı suç sayan uluslararası hukuka rağmen, sessiz kalındı. 1988 tarihli Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Statüsü’nün 6, 7 ve 8’inci maddelerine göre, geniş kapsamlı veya kasıtlı saldırılar sırasında, sakinlerin sınır dışı edilmesi veya zorla geri gönderilmesi ceza gerektiren bir suç sayılıyor.
Afrîn İnsan Hakları Örgütü’nün açıkladığı belgelere göre, Afrin’de 4 yıllık süreçte 8 bin 63’ten fazla kişi kaçırıldı, 655’ten fazla kişi hayatını kaybetti. Kaçırılanların 90’ı işkence sonucu hayatını kaybetti. Açılan ateş sonucu 696’dan fazla kişi yaralandı. 60’tan fazla tarihi eser, türbe ve ibadethane yerle bir edildi.
Afrîn’deki demografik değişim kapsamında, Türkiye’de kurulan ve sınır ötesinde Türkiye kontrolünde olan bölgelerde faaliyet gösteren dernekler, İhvan örgütleriyle işbirliği içinde Türkmen ve Arap yabancıları ve paramileter grupların ailelerini barındırmak için kontrol noktaları kurdu.
Katar, Kuveyt ve Filistin menşeli İhvan dernekleri, Türkiye’nin Afrin’deki grupları finanse eden ana kollarıdır. Bu derneklerden bazıları El-Eyş Bîkerama, Ayadî El-Beyda, Xûza El-Beyda, Katar-Türkiye Beyar Derneğİ ve Katarlı Eta Bîla Hidûd’dur.
Benzer haberler

İngiltere’nin Oxford şehrinde patlama meydana geldi

Cumartesi Anneleri’nden esinlenen “Kör…

TEHLİKELİ PLAN
ANHA’ya konuşan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Göçmen İşleri Dairesi Başkanı Şêxmûs Ehmed, “Türkiye’nin amacı Afrin’de sömürge binalar yaparak bölgenin demografisini değiştirtir. Projenin yakın gelecekte bölgenin demografisi için bir tehdit oluşturacak. Türkiye’nin amacı insani yardım sağlamaksa kamplardaki İdlib göçmenlerine neden destek olmuyorlar?” dedi.
‘SUÇTA İŞBİRLİĞİ’
Türkiye’nin, bazı Kuveytli dini dernek ve kuruluşların desteği, İhvan’ı para ve istihbaratla destekleyen Katar rejiminin yanı sıra İhvan’a bağlı bazı kuruluşların doğrudan desteğiyle Afrîn halkına karşı suçu işlediğini dile getiren Ehmed şunları söyledi: “Bu örgüt ve dernekler aşırılıkçıdır, Türkiye’nin politikalarına hizmet ediyorlar. Çoğunlukla Cebhet El Nusra ve DAİŞ’e hizmet ediyorlar. İnsani yardım ve İslam adına bu gruplar ve kuruluşlar, Afganistan’da veya Irak’ta yaptıklarını şimdi Suriye’de yapıyorlar.”
Derneklerin ikiyüzlü politikalarına dikkat çeken Ehmed, “Bu dernek ve kuruluşlar ne İdlib’de ne de başka bir yerde insani yardıma muhtaç Suriyeli mültecilere yardım yapmıyorlar. Efrin topraklarında ise terör hücreleri kuruyorlar. Efrin’in asıl sakinlerini yerinden eden çete gruplarına destek verilmesi, bu örgüt ve derneklerin işgalci Türk devleti ile işbirliği yaptığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir