Kürt köylerine saldırının ardından Kerkük’e Peşmerge sevk edildi

Kerkük’ün Pelkane köyünde yaşanan saldırıların ardından Peşmerge güçlerinin bölgeye sevk edildiği belirtildi.

Dün, Kerkük’ün Sergeran nahiyesine bağlı Pelkane köyünde Kürt çiftçilere saldıran bir grup ithal Arap ile Kürt çiftçiler arasında kavga çıkmış, 10 kişi yaralanmıştı.

Olayların ardından bugün bölgeye Peşmerge güçleri gönderildi.

Rûdaw’a konuşan Batı Kerkük’teki Peşmerge 5. Cephe Komutanı Nuri Heme Eli, bu güçlerin bölgede baskıya maruz kalan vatandaşları korumak için kaydırıldığını söyledi.

Peşmerge komutanı, bölgede gerilimin düşürülmesi ve asayişin sağlanması için Irak güvenlik güçleri ile koordine halinde olduklarını aktardı.

Öte yandan dünkü olayların ardından kalabalık bir grupla Sergeran’a gelen ithal Araplara güvenlik güçleri tarafından müdahale edildi.

Rûdaw’a konuşan Sergeran Kaymakam Vekili Abdulmuttalib Necmeddin, “Akşam saatlerinde pazar yerinde duran Kürt gençler ve Araplar arasında sözlü sataşma yaşandı. Daha sonra Araplar kalabalık bir grupla geri döndüler ancak polis ve askerler çatışma yaşanmasını önledi” dedi.

Sergeran nahiyesine bağlı Pelkane köyü, Kerkük’ün batısında yer alıyor. İthal Araplar, 16 Ekim 2017 olaylarından sonra birçok kez Kürtlere ait arazilere el koyma teşebbüsünde bulundu.

/rd/

İlginizi çekebilir