Kürt gazeteci Sinan Aygül tutuklandı

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bir çocuğun taciz edildiği iddiasına ilişkin bir haber yaptıktan sonra gözaltına alınan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül tutuklandı.

Bitlisli gazeteci Sinan Aygül Tatvan’da 14 yaşındaki bir çocuğa istismar ve tacizde bulunulduğu iddialarını haberleştirdiği için dün evine polisler baskın düzenledi. “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” iddiasıyla gözaltına alınan Aygül savcılıktaki ifadesi ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkemeye çıkarılan gazeteci Sinan Aygül tutuklandı.

Tutuklanma kararı ardından Sinan Aygül Twitter hesabından “Öncelikli olarak tutuklanması gereken Gazeteci değildir ! Tutuklanması gereken tacizciler, tecavüzcülerdir…#GazetecilikSucDegildir” şeklinde tepki gösterdi.

Gazeteci Sinan Aygül gözaltına alındığını Twitter hesabından şu şekilde duyurdu:

“3 saat önce yaptığım taciz haberinden dolayı halkı kin ve düşmanlığa tahrik iddiasıyla gözaltına alındım .Polisler tarafından su an evde arama yapılıyor. Gözaltına alınıp karakola götürüleceğim. Ben bir gazeteciyim #gazeteciliksucdeğildir”

Aygül daha sonra Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda savcılık ifadesi ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini açıkladı.

Aygün “Savcılık ifadem sonrası tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildim #GazetecilikSucDegildir” ifadelerini kullandı.

Sinan Aygül, dün Bitlis Tatvan’da 14 yaşındaki bir çocuğa yönelik güvenlik görevlilerinin de içerisinde olduğu iddia edilen taciz ve istismara ilişkin yaptığı haberinde, Bitlis Valisi Oktay Çağatay’ın “uyarısı” üzerine şüphelilere ilişkin bazı ayrıntılarda düzeltmeye gittiğini belirterek “Konunun hassasiyetine istinaden haber yapmakta gecikmemek için acele ettim ancak bu aşamada valiliğin bu konudaki beyanı, aksini ispatlayamadığım müddetçe, esastır. Konu ülkenin de gündeminde olan hassas bir konudur, doğruluğuna kesin kanaat getirmeden kamuoyuyla paylaşmam doğru olmadı. Konunun her daim olduğu gibi kamuoyu adına takipçisi olacağım ancak teyit etmeden paylaştığım için tüm kamuoyundan özür diliyorum” demişti.

/rd/
İlginizi çekebilir