Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı: Tehditlere rağmen petrol üretmeye ve satmaya devam edeceğiz

Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı,yaptığı açıklamada, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Irak Petrol Satış Şirketi (SOMO)’ni, Kürdistan Bölgesi’ndeki ham petrol alıcı ve iş insanlarını tehdit eden mektubu nedeniyle şiddetle kınıyor” dedi.

Bakanlık, “SOMO’dan yapılan açıklama, söz konusu şirketin siyasi bir oyunun parçası olarak yaydığı yanlış bilgi kuyusuna bir taş daha attı. SOMO Bağdat’taki bazı siyasi grupların Irak Federal Anayasasına saldırmak için başlattığı savaşın bir parçası oldu. Ayrıca açıklama, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Federal Hükümet arasındaki iyi niyetli diyaloğu baltalamayı amaçlıyor. Irak’ın enerji ve doğal kaynaklarından elde edilen gelirlerin Federal Anayasaya uygun olarak ortaklaşa yönetilmesinin planlanması, halen taraflar arasında yürütülen diyaloğun temel amaçlarından biridir” ifadelerini kulllandı.

Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, SOMO’nun mektubunun yargıyı etkilemeye çalışan birkaç avukatın görüşünü içerdiğini belirterek şöyle devam etti:

“Fakat Irak’ta Federal Yüksek Mahkeme yok, kararları da yok. Çünkü bugüne kadar anayasaya göre mahkeme kurulmamıştır. Bu nedenle, Bağdat mahkemesi Federal Yüksek Mahkeme değildir ve üyelerinin görüşlerinin ne Irak’ta ne de başka bir yerde yasal bir karşılığı yoktur. SOMO ve diğerlerinin Bağdat’ta yapmak istediği şey mevcut durumu başka türlü tartışmak ve tasvir etmektir.”

‘Arkasında İran var’

Öte yandan Duhok’ta faaliyet gösteren Amerikan HKN Energy şirketinin Başkan Yardımcısı ve ABD Enerji Bakanlığı’nda bir dönem “Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Baş Müsteşar Yardımcısı” olarak görev alan Matthew Zais, Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin Şubat ayında Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz sektörünün yasal dayanağını ortadan kaldırma kararı için “Bağdat’ta büyük ölçüde İran tarafından yönlendirilen siyasi bölünme ve kaosun bir belirtisidir” ifadelerini kullandı.

ABD’li yetkili, İran’ın Irak Federal Mahkemesi’nin “kararı ve aracılığıyla” Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisinin esas gelir kaynağı olan petrol ve gaz sektörünü hedef alarak Kürdistan Bölgesi ekonomisini olumsuz etkilemeye çalıştığını  kaydetti.

 

/ rûdaw /

İlginizi çekebilir