Kubat Talabani: Erbet Havalimanı’na saldırının mazeretlerini şiddetle reddediyoruz

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Erbet Havalimanı’nda Terörle Mücadele Birimi dışında başka güçlerin bulunduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Başkent Erbil’de Avrupa Birliği’nden bir heyetle görüşen Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Erbat’teki havaalanında yönelik saldırının bir daha tekrarlanmamasını umut ettiklerini söyledi.

Saldırının “tehlikeli bir gelişme” olduğunu ve Kürdistan Terörle Mücadele Gücü’nü hedef aldığını belirten Talabani, bu gücün kurulduğu günden bu yana yirmi yıldır terörle mücadelede koalisyon güçlerinin ana müttefiki olan resmi bir yapı olduğunu vurguladı.

Benzer haberler

Politico: Amerika, İsrail’e yıl sonuna kadar süre…

Kobani Davası’nda tüm talepler reddedildi

“Saldırının mazeretlerini şiddetle reddettiklerini” dile getiren Talabani, “Saldırıda şehit düşenler ve yaralananların tamamı kahraman Kürdistan Peşmergeleri ve terörle mücadele birimi mensuplarıydı. Onların dışında havalimanında başka hiçbir güç yoktu” dedi.

Talabani, Irak hükümetine, müttefiklerine ve Avrupa Birliği’ne Irak’ın egemenliğini koruma ve bu tur saldırıların tekrarını engelleme çağrısı yaptı.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir