Kubad Talabani, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ile görüştü

Delfi’de bulunan Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ile görüşen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, “Kürdistan, Avrupa’ya petrol ve gaz ihraç etmek için tarihi bir fırsatla karşı karşıya” dedi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani liderliğindeki Kürdistan Bölgesi’nden bir heyet, Yunanistan’ın Delfi kentinde düzenlenen Delphi Ekonomi Forumu’nun son gününde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geldi.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, enerji konusu ile Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve doğalgaz kaynakları bakımından konumu ele alındı.

Yunan Bakan, ” Kürdistan, Avrupa’ya petrol ve gaz ihraç etmek için tarihi bir fırsatla karşı karşıya” ifadelerini kullandı.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin 15 Şubat 2022 tarihinde Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz yasası ile ilgili kararını değerlendiren Talabani de, “Tarihsel olarak Kürdistan Bölgesi için tarihi bir fırsat var, ancak Kürdistan Bölgesi Hükumeti ile federal Irak hükümeti arasında petrol ve gaz ihracatı konusunda çelişkiler var. Bu nedenle herşeyden önce iki hükümet arasındaki yasal sorunların çözülmesi gerekiyor” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nde yatırım yapmaları için Yunan şirketlerin teşvik edilmesi konusu da ele alındı.

Başbakan Yardımcısı Talabani, Kürdistan Bölgesi hükumetinin sanayi, tarım ve turizm alanlarında yatırım yapmak isteyen Yunan şirketlere kolaylık şağlayabileceğini vurguladı.

Talabani ile Dendias, Kürdistan Bölgesi ile Yunanistan arasında doğrudan uçuşların gerçekleşmesi konusunda görüş birliğine vardı.

Dendias bu amaçla en kısa zamanda Yunanistan’daki havayolu firmaları ile görüşeceğini dile getirdi.

Görüşmede Irak’taki siyasi süreç ve yeni hükumet konusu ele alındı. Taraflar, bu konuda yaşanan gecikmenin Irak’ta sadece siyasi süreci etkilemekle kalmayıp ülkenin istikrarını da etkilediğine dikkat çekti.

Görüşmede Kürdistan Bölgesi Başbakanlık Divanı Başkanı Umêd Sabah ve  Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi Başkan Yardımcısı Daban Şadala da hazır bulundu.

Pandemi nedeniyle iki yıllık bir aradan sonra bu yıl 7’incisi düzenlenen Delphi Ekonomik Forumu, Yunanistan’ın Delfi şehrinde gerçekleştirildi.

Delphi Ekonomik Forumu, her yıl ekonomi, siyaset ve akademilerden prestijli isimlerin buluştuğu ve amacı gerçekçi bir hedef ve faaliyetler çerçevesi sunmak, küresel sorunları ele almak için politikalar aramak olan uluslararası karakterli bağımsız, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

Forum, Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz’deki karmaşık sorunlara uygun çözümler bulmak ve aynı zamanda Avrupa ve daha geniş, bölge için sürdürülebilir ve rekabetçi büyüme için yenilikçi fikirleri teşvik etmeyi amaçlıyor.

 

/rûdaw/

 

İlginizi çekebilir