Kripto paralara vergi geliyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan kripto paralar, Türkiye’de de büyük ilgi görüyor. Türkiye, başını Bitcoin’in çektiği kripto paraların kullanımında dünyada dördüncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer alıyor.

Kripto para yatırımcılarının sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Ekonomi yönetimi ise kısa zamanda büyük getiriler sağlayan Bitcoin ve benzeri kripto paralara ‘vergi’ koyma hazırlığında.

Ancak DW Türkçe’ye konuşan uzmanlar, henüz vergilendirmenin nasıl yapılacağına dair dünyada genel kabul görmüş bir uygulama olmadığına işaret ediyor. Uzmanlara göre, kripto para alım-satımına yüksek vergi konması, yatırımcıların kripto para piyasasına olan yoğun ilgisini de zayıflatabilir.

Benzer haberler

Apple, Google ve Amazon’un performansı yatırımcılarını…

Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı

Şubat’ta 58 bin dolara kadar çıktı

Kripto paralar, başta genç yatırımcılar olmak üzere, tüm dünyada on milyonlarca kişi tarafından kullanılır hale geldi. Özellikle sert yükseliş ve düşüşlerin yaşandığı kripto para piyasası, kısa sürede büyük kârlar elde etmek isteyen yatırımcıları kendisine çekiyor. Geçen yıl şubat ayında 1 Bitcoin’in fiyatı 8 bin 500 dolar iken, bugün 1 Bitcoin 50 bin doları aşmış durumda. Yani en rağbet gören kripto para olan Bitcoin’in fiyatı, son 12 ayda yüzde 500’den fazla değer kazandı.

Şubat ayı içerisinde Bitcoin fiyatı 58 bin dolara kadar çıktıktan sonra, son günlerde düşüş eğilimi gösterdi. Ancak Bitcoin’in fiyatının daha da yükseleceğine dair beklentiler korunuyor. Uluslararası danışmanlık şirketi JP Morgan tarafından hazırlanan bir rapora göre, Bitcoin fiyatı uzun vadede 146 bin dolar seviyesine kadar çıkabilir.

/DW/

İlginizi çekebilir