Kraliçe 2. Elizabeth’e son veda: Prens Philip’in yanına defnedilecek

Kraliçe 2. Elizabeth’in naaşı bugün Londra’da yapılan cenaze töreninin ardından eşi Prens Philip’in yanına defnedilecek. Cenaze töreni için dünyanın dört bir yanından liderler kente akın etti.

Geçen hafta hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth bugün İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlanıyor. Cenaze töreni öncesi Kraliçe’nin tabutunun bulunduğu Westminster Salonu önünde bugün de kuyruklar oluştu.

Kraliçe Elizabeth için daha sonra Westminster Katedrali’nde düzenlenen resmi cenaze töreni sona erdi. Canterbury Başpiskoposu Justin Welby vaazında, “Ne olursa olsun hizmet edenler hatıralarda kalacaklar ve iktidar ile ayrıcalıklara yapışanlar ise unutulacaklardır” dedi. Saygı duruşunun ardından tören ulusal marş “God save the King”in (Tanrı kralı korusun) çalınması ile sona erdi. Birçok Kraliyet ailesi üyesinin törenin gözlerinde yaşlarla izlediği görüldü.

Benzer haberler

Ukrayna basını esir takasında Rusya’nın iade ettiği…

Emek ve Özgürlük İttifakı deklarasyonunu açıkladı!

Aralarında dünyanın çeşitli ülkelerinin liderlerinin de bulunduğu yaklaşık 2 bin kişinin katılacağı tören nedeniyle Londra’da olağanüstü bir gün yaşanıyor. Kentte okul ve üniversiteler eğitime bir gün ara verirken, mağazalar da kapalı kalacak.

Güvenlik önlemlerinin artırıldığı kentte polis, gizli servis görevlileri ve terörle mücadele ekiplerinin, ülke tarihindeki en büyük güvenlik operasyonunu yürütmek için birlikte görev yaptığı bildirildi.

Westminster Katedrali’nde yapılacak törenin ardından naaşın Windsor Kalesi’ne götürülmesi bekleniyor. Burada aile üyeleri, politikacılar ve Kraliçe’nin çalışanlarından oluşan 800 kişinin katılacağı küçük törenin ardından Kraliçe 2. Elizabeth, eşi Prens Philip’in yanına defnedilecek.

/ DW /

İlginizi çekebilir