Köln’de 4. Dayanışma Festivali 20-22 Ekim tarihinde düzenlenecek

Almanya’nın Köln kentinde Türkiye ve İran‘da başta tutuklu Alman vatandaşları olmak üzere tüm siyasi tutsaklarla dayanışma çalışması yürüten “Dayanışma’nın Sesi Derneği” (Stimmen der Solidaritat) 20-22 Ekim tarihler arasında 4. Dayanışma Festivalini Bürgerzentrum Engelshof’da düzenleyecek.

Bu yılki Festival 20 Ekim Cuma akşamı 6’da Görülmüştür Kolektifi, redfotoğraf grubu ve Karşı Sanat’ın desteğiyle ile hazırlanan “İçeride / Dışarıda Şiddet” isimli serginin açılışı ile başlayacak.

 “İçeride – Dışarıda” sergisinde 21 fotoğrafçı ile 35 tutsak şair, yazar ve karikatüristin buluşuyor. Açılışa  görülmüştür kollektifinden Adil Okay katılacak. Resim sergisinin ardından program Köln’lü müzik grubu Buntes Herz ile kürt sanatçı Ali Baran’ın müzik dinletisiyle devam edecek.

TÜRKİYE’DE İNSAN HAKLARIN DURUMU ÜZERİNE TARTIŞILACAK

Cumartesi günü  “Türkiye’de insan hakların durumu” başlıklı ilk panele İHD’nin eski Eşbaşkanı Av. Öztürk Türkdoğan, tutuklu Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın kızı Evin Kışanak, KHK ile ihraç edilen hukukçu Ayşegül Göç Dilber, Akademisyen Eylem Delikanli ve İnsan hakları aktivisti Adil Okay katılacak.

“İnsan haklarına saldırılar – iltica yasası ve bugünkü ırkçılık” gündemli ikinci panele Akademisyen Prof. Dr. Kemal Bozay, Hanau katliamında oğlunu kaybeden Serpil Unvar, SPD’li Milletvekili Sanae Abdi, Kerwan örgütü adına Naciye Alpay ve Mfh kurumu adına Knut Rauchfuss konuşacak.

MEKTUPLAŞMAK SİYASİ TUTSAKLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR

Dayanışma’nın Sesi derneği siyasi tutsaklar için mektup ve kartpostalların çok önemli ve değerli olduğunu belirtiyor. Kuruluşundan bu yana yürüttüğü çalışma kapsamında “siyasi tutsakları yanlız bırakmayın” kartpostal çağrısında 50’ye yakın Milletvekilli ve Belediye Meclis üyeleri destek veriyor.  Siyasi tutsaklarından mektuplaşmanın önemine dikkat çekmek ve tutsakların gündemini üzerine tartışmak için dernek üyeleri Bernadette Ronnes, Osman Uludağ, Georg Krautkrämer, Gül Güzel ve Adil Okay sohbet edecek.

YAVUZ EKİNCİ İLE OKUMA DÜZENLENECEK

Özgürlüğün Sesi (Stimmen der Freiheit) projesi kapsamında yayınlanan “Türkiye’de ifade özgürlüğü üzerine” kitap, Gerrit Wustmann ve Yavuz Ekinci tarafından tanıtılacak.

Geçen Kasım ayında tarafından yayınlanan eserde Can Dündar, Aslı Erdoğan, Zehra Doğan, Adil Demirci, İsmail Küpeli, Eren Keskin, Baris Uygur, Osman Okkan, Burhan Sönmez, Sehbal Senyurt Arinli, Gaye Boralioglu ve Yavuz Ekinci yazıları yer almakta.

İRAN’DAKİ AYAKLANMA VE SİYASİ TUTSAKLARIN DURUMU TARTIŞILACAK

Festivalin son paneli ise “Jin, Jiyan, Azadi – İran’daki ayaklanma” başlıklı olacak. Panelde Evin hapishanesinde üç yıldır tutuklu bulunan alman vatandaşı Nahid Taghavi’nın kızı Mariam Claren, İran’li aktivist Daniela Sepehri ile Yeşiller Milletvekilli Berivan Aymaz ve Solparti AB Parlamento Milletvekilli Özlem Alev Demirel katılacak.

Dayanışma’nın Sesi (Stimmen der Solidaritat) düzenlediği Festivale Willi-Eichler-Bildungswerk, Heinrich-Böll Vakfı, Köln Belediyesi, Rosa-Luxemburg-Vakfı, Rote Hilfe (Kızıl Yardım), Kulturforum ile Medizinische Flüchtlingshilfe Bochum destek veriyor.

 

/Kaynak: Avrupa Demokrat Haber Merkezi/

İlginizi çekebilir